Amerika Lisans ve Master Eğitim Rehberi

Amerika Lisans ve Master Eğitim Rehberi

Amerika; dünyada en fazla öğrenci ve beyin göçü alan ülke konumunda! Amerika’da lisans, master ve doktora seviyelerinde önünüzde birçok fırsat bulunmaktadır. Kaliteli eğitim, inovasyon ve Ar-Ge yoğun eğitim modelleri, mezuniyet sonrası kariyer olanakları ve İngilizce dilini geliştirme imkanınız Amerika’da eğitim için temel sebeplerin başında gelmektedir. Bu yazımızda Amerika Birleşik Devletleri’nde lisans ve master eğitimi ile ilgili bilgi vereceğiz.

Amerika’da eğitim almak istiyorum ama ne yapmalıyım nereden başlamalıyım gibi sorular başlangıçta aklınızı kurcalayacaktır. Amerika’da lisans eğitimi almak istiyorsanız yapacağınız ilk adım üniversiteleri araştırmaktır. Hangi üniversitede hangi bölümde okumak istediğiniz, hangi eyaletin sizin için daha uygun olacağını seçmek araştırmanızın temelini oluşturacaktır. Yazımızda öncelikle Amerika’da öğrenim görebileceğiniz öğrenci şehirlerini inceleyeceğiz.

New York City

Hiç uyumayan şehir New York City, eğitim için en avantajlı şehirlerden biri! Bir çok iş adamı, geliştirici, girişimci ve akademisyen çalışmalarını New York şehrinde sürdürüyor. New York sadece eğitim fırsatları ile değil sosyal hayat ve mezuniyet sonrası iş fırsatları ile de öne çıkıyor. Columbia University ( QS World University Rankings® 2016-2017 sıralamasında 20. sırada ) ve New York University (46. sırada) New York şehrinde eğitim alabileceğiniz ilk 50’ye girmiş iki üniversiteden biridir. Ortalama 35.000 $ öğrenim ücreti ile New York şehrinde kaliteli bir lisans eğitimi alabilirsiniz.

Boston

 

Dünyanın akademi ve üniversite merkezi neresi diye sorulsa akla gelecek ilk cevaplardan biri Boston olabilir. Bunun en önemli nedeni dünyanın en iyi 2 üniversitesi olan Massachusetts Institute of Technology (MIT) ve Harvard University kampüslerinin Boston’da olmasıdır. Ortalama US$45,300 ile lisans eğitimi alabileceğiniz Boston’da;  Boston University (89. sırada), Tufts University (238. sırada), Boston College ( 299. sırada), Northeastern University ( 361. sırada ) and Brandeis University (401-410) eğitim alabileceğiniz diğer üniversitelerdir.

boston-bilgi

Chicago

Amerika’da her kültürü görebileceğiniz, refah ve zenginliğin simgelerinden biri olan Amerika’nın 3. büyük şehri Chicago’da eğitim alabileceğiniz birçok kaliteli üniversite bulunmaktadır.  University of Chicago (10.sırada  –  QS World University Rankings 2016-2017) ve Northwestern University (26.sırada) en iyi iki üniversite konumundadır . Tercih edebileceğiniz diğer üniversiteler ise the University of Illinois at Urbana-Champaign (66. sırada), the University of Illinois, Chicago (UIC) (187.sırada), Illinois Institute of Technology (401-410).

San Francisco – The Bay Area

 

Silikon Vadisini aranızda duymayan yoktur, San Francisco – The Bay Area dünyada üretilen yenilikçi ürünler ve girişimlerin merkezi konumunda. Dünyanın en prestijli üniversitelerinden olan  Stanford University ve University of California, Berkeley tercih edebileceğiniz kurumlar arasında ancak bu üniversitelere giriş oldukça zor. Her 5 öğrenciden 1’inin yurt dışından geldiği San Francisco – The Bay Area bölgesinde bulunan 10 büyük finansal merkez de öğrencilere eğitim sonrası kariyer imkanı sunmaktadır.

abd-silikon-vadisi

Los Angeles

‘the City of Angels’ olarak adlandırılan Los Angeles  en iyi üniversiteler listesinde 31. sırada bulunan University of California, Los Angeles (UCLA) ile öne çıkan öğrenci şehirlerinden biri. Eğer Türkiye’den Los Angeles şehrine gidiyorsanız çok zorluk çekmeyeceksiniz çünkü deniz, kum ve güneş üçlemesi size keyifli bir öğrencilik hayatı yaşatacaktır.

 

Üniversiteniz, yaşamak istediğiniz şehir ve okumak istediğiniz bölüm konusunda karar verdiniz peki başvuru ve kabul süreci nasıl işleyecek? 

Amerika’da üniversite eğitimi almak istiyorsanız cebinizde olması gereken iki sınav var;  ingilizce dil yeterliliğinizi gösteren TOEFL / IELTS ve akademik yeterliliğinizi ölçen SAT/ACT. Amerika’da bir çok üniversite bu sınavlardan yeterlilik istiyor ve üniversite başvurularının başlıca şartlarından biridir. Üniversite başvurularında, dört yıllık öğretim veren bir üniversiteye lisans eğitimi başvurusu yapabilirsiniz veya iki yıllık Yüksek Okul (Community College) başvurusu yaptıktan sonra, 3.ve 4. yıllar için seçtiğiniz bir üniversiteye devam ederek lisans eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Üniversite başvurularını direk üniversitelere veya common application sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Common apllication sistemi yaklaşık 700 üniversiteye tek bir sistem üzerinden başvurmanızı sağlayan bir sistemdir.

Amerika’da öğrenim ücretleri devlet okulu ve özel okul olmasına bağlı olarak, üniversitenin kalitesi ile orantılı olarak değişmektedir. Öğrenim ücretlerini güncel olarak mutlaka başvuracağınız üniversitenin web sitesinden kontrol etmenizi öneriyoruz.

Başvuruda İstenen Belgeler:

Başvurulacak okulun başvuru formu
Notlarını gösteren belge (transcript)
Diplomanın onaylı kopyaları ve bu belgelerin onaylı İngilizce çevirileri
TOEFL veya IELTS sınav sonuç belgesi
Gerekli diğer sınavların sonuç belgeleri (SAT ve SAT Subject Tests gibi)
Mali durum gösteren belge (banka mektubu)
Referans mektupları
Motivasyon mektubu ve essayler
Özgeçmiş (CV)
Başvuru ücreti

 

 

Amerika’da üniversiteler ile detaylı bilgi ve aramayı Hot Courses Turkey ve Top Universities  üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Konuyla ilgili sorularınız olursa info@abprojeyonetimi.com adresinden bize iletebilirsiniz.

 

 

Gökhan Turgut Ünal

Proje Yönetimi Okulu Koordinatörü

Son Yazılar
Bir cevap bırakın