Türkiye’de Gönüllü Olmanız Gereken 10 Sivil Toplum Kuruluşu

Türkiye’de Gönüllü Olmanız Gereken 10 Sivil Toplum Kuruluşu

STK’lar hem kendinizi geliştirmeniz hem de topluma katkı sağlamanız için en ideal yerlerden biri çalışmak için. Eğer önceki yazımızdan ( Üniversite Sonrası Sivil Toplum Kuruluşlarında Çalışmanız İçin 7 Neden) etkilenip siz de STK’larda çalışmaya karar verdiyseniz işte sizler için hazırladığımız Türkiye’de Gönüllü Olabileceğiniz 10 Sivil Toplum Kuruluşu!

losev-gonullu

Lösemili Çocuklar Vakfı(LÖSEV)

1998 yılında kurulan LÖSEV, lösemili çocuklara destek ve yardımda bulunan bir vakıftır. İstanbul, İzmir, Eskişehir, Bursa ve Antalya’da şubeleri bulunur. Vakfın bünyesinde 20.000 civarında lösemili çocuk bulunmaktadır. Üyelik aidatı 20 TL olup ofislerin bulunduğu şehirlerde yaşıyorsanız bu ofislere gelip gönüllü olabilirsiniz! Kurumunuzun ya da üniversitenizin temsilcisi olabilir yahut organizasyanlarda görev alıp tercümanlık ya da öğretmenlik desteği verebilirsiniz. Aynı şekilde geleneksel olarak düzenlenen Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası kapsamında etkinliklere katılabilir, yurt dışı temsilciliklerine yapılan gezilere katılabilirsiniz.

tegv-gonullu

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı(TEGV)

TEGV, devlet tarafından verilen eğitime katkıda bulunmak amacıyla 1995 yılında İstanbul’da kurulmuş eğitim vakfıdır. Suna Kıraç gibi birçok ünlü ismi çalışma bünyesinde bulunduran TEGV, ilk ve ortaöğretim çağındaki çocukların kişisel gelişim, kendini ifade edebilme yeteneği ve eğlenerek öğrenme modelini üstlenerek geleceğimizin garantisi olan çocuklara eğitim desteği verir. Eğitim gönüllülerinde gönüllü olmak istiyorsanız 18 yaşını bitirmiş, en az lise mezunu, vakfın vizyon ve misyonunu benimsemiş ve somut katkılar bulunabilecek kişiliğe sahip olmak gerekiyor. Avrupa Gönüllülük Hizmeti de sunan TEGV, 18-30 yaş arası gençleri 2-12 ay aralığında sosyal içerikli projelerde gönüllüklükte bulunmak üzere de gönderebilmektedir. Eğer siz de bu vakıfta gönüllü olmak isterseniz çocukların kahramanı olabilirsiniz! Unutmayın bir çocuk değişir, Türkiye değişir!

toplum-gonulluleri-vakfi

Toplum Gönüllüleri(TOG)

TOG, gençlerin sosyal sorumluluk projelerine katılımını sağlayarak kendilerini geliştirmelerini amaçlayan ve insan hakları, eğitim gibi konularda çalışmalar yürüten, 2002’de kurulmuş bir vakıftır. Gençlere projelerde çalışma imkanı sunarken toplumsal katılımlarını da arttırıyor. Samsun’da bir gençlik merkezi, Ankara, İzmir ve Diyabakır’da koordinasyon merkezleri mevcut. Uluslararası hareketlilik imkanı da sağlayan TOG, gönüllü olarak çalışmak isteyenleri ağırlıyor! Özellikle son zamanlarda Toplumsal Cinsiyet Yaz Dönemsel Projesi için başvurular kabul eden ve İstanbul ve Ankara ofislerinde ekip arkadaşları arayan TOG, eğitim koordinatörlüğü, saha sorumluluğu gibi pozisyonlar sunuyor! Göz atmanızda fayda var!

tema

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı(TEMA)

TEMA, 1992 yılında kurulmuş çevresi bir vakıftır. Temel amaçları arasında Türkiye’nin geleceğinde tehlike barındıran erozyonla mücadele, ağaçlandırma ve çölleşme tehlikesine karşı doğanın korunması yer alır. Özellikle Bir Milyon Fidan Kampanyası ve Meşe Projesi ile tanıdığımız TEMA vakfı, her yaştan gönüllüyü kabul eder. Öğretmenlik veya üniversitenizde/kurumunuzda temsilcilik yapabileceğiniz gibi tanıtım amaçlı organizasyonlarında da yer alabilirsiniz. İstanbul’da ikamet ediyorsanız Levent’te bulunan TEMA Genel Merkezi’ne gelerek ofis gönüllüsü olabilirsiniz yahut freelance olarak çalışarak çeviri yapabilir, iş deneyiminiz doğrultusunda vakıf çalışmalarına danışmanlık desteği verebilirsiniz. TEMA vakfı bulunduğu uluslararası ağlar, katıldığı uluslararası toplantı ve seminerler aracılığıyla uluslararası alanda da etkin olarak faaliyet göstermektedir. TEMA’ya destek ver geleceğine sahip çık!

hayat-sende

Hayat Sende Gençlik Akademisi Derneği

2007 yılında yetiştirme yurdunda yetişmiş bir grup idealist gençle çalışmalarına başlayan bu vakfın ilk ismi Yetiştirme Yurtlarından Ayrılanlar Koruma Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği idi. Gönüllülük için hiçbir şart aramayan Hayat Sende yurtlarda yetişmiş çocuklar için sosyal projeler üzerine çalışıyor. Aynı zamanda blog yazımı platformunda bu konuya ilişkin yazılar yazmak isterseniz websitesine göz atmanızda fayda var!

mar-cati-kadin

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı

Mor Çatı, kadınlara karşı şiddetin önlenmesi için çalışmalar yapan, aile içi şiddete uğramış kadınlara psikolojik ve hukuki anlamda destek veren ve genel konsept içerisinde kadın haklarını savunan sivil toplum örgütüdür. Atölye çalışmalarına katılıp bilinçlendirme seanslarında yer alabileceğiniz gibi örgüt içi iletişim safhalarında yer alabilir yahut profesyonel anlamda mesleğiniz elveriyorsa şiddet gören kadınlara psikolojik destekte bulunabilir ya da hukuki süreçte destekte bulunabilirsiniz. Gönüllü olarak bu gibi hizmetlere açık olan Mor Çatı, kurulma misyonu itibariyle yegane bir kuruluş. Eğer siz de kadın şiddetine ‘’Hayır!’’ diyorsanız aradığınız yer burası! Haydi, birlik olalım ve daha fazla kadın şiddet görmesin, can vermesin!

turkiye-egitim-vakfi

Türkiye Eğitim Vakfı(TEV)

TEV, merhum Vehbi Koç’un önderliğinde eğitime gönül vermiş 205 hayırsever tarafından 1967 yılında kurulmuştur. Yurt içinde Atatürk İlke ve Devrimlerine bağlı, başarılı fakat maddi desteğe ihtiyacı olan teknik ve endüstri meslek lisesi, meslek yüksekokulu, yüksekokul seviyelerinde eğitim gören öğrencilerine destekte bulunmayı hedeflemektedir. Kaynak geliştirme gönüllüsü, bağışçı ve vasiyet gönüllüsü, bursiyer seçme gönüllüsü, ofis gönüllüsü, proje ve iletişim görevlisi ve eğitim gönüllüsü gibi gönüllülük pozisyonlarında yahut  ulusal ve uluslararası projelerde çalışmak isterseniz mutlaka TEV’in websitesine bakın!

aiesec-nedir

AIESEC Türkiye

AIESEC, II. Dünya Savaşından sonra dünya barışına katkıda bulunmak amacıyla Avrupalı öğrenciler tarafından 1948 yılında kurulan gençlerin kendi potansiyellerini keşfedebilecekleri ve geliştirebilecekleri uluslararası bir platformdur. Öğrenciler ve yeni mezunlar için sosyal sorumluluk ve profesyonel staj imkanları sunan, şirketler ve sivil toplum kuruluşlarını farklı ülkelerdeki genç yetenekler ile buluşturan dünyanın en büyük öğrenci organizasyonudur. Birçok STK ile de işbirliği yapmaktadır. Mısır, Brezilya, Hindistan gibi egzotik yerlere projeler kapsamında gönüllüler yollayan Aiesec Global Talent, Global Citizen, Global Entrepreneurs, Global Leader, Global Families gibi başlık altında öğrenciler hangi alanda çalışmak istiyorsa o alana yönelmelerine de yardımcı olur. Eğer sen de böylesi bir uluslararası ayrıcalık kazanmak istiyorsan haydi, yarın değil bugün harekete geç!

greenpeace-nedir

Greenpeace Türkiye

Greenpeace, çevreyi korumak ve barışı desteklemek için faaliyet gösteren bağımsız küresel bir örgüttür. 40’tan fazla ülkede şubesi bulunmakla beraber Türkiye’de de temsilciliği vardır. Greenpeace Akdeniz adıyla da anılmaktadır. Yeşili korumak ve nükleere karşı savaşmak onların temel amacı. ‘’Narin dünyamız korunmayı hakediyor. Dünyanın çözümlere ihtiyacı var. Değişime ihtiyacı var. Eyleme ihtiyacı var. Sana ihtiyacı var.’’ diyen Greenpeace de çevre dostu gönüllülerini arıyor! Özellikle de yurtdışı bağlantıları olan böylesi bir örgütün bir parçası olmak elbette ayrıcalık!

af-orgutu-nedir

Uluslararası Af Örgütü Türkiye(Amnesty International)

Uluslararası Af Örgütü veya global ismiyle Amnesty International, Evrensel İnsan Hakları Bildirgesi ve diğer uluslararası standartlarına göre belirlenen her türlü insan hakkını savunma ve teşvik etmeyi amaç edinmiş uluslararası bir sivil toplum kuruluşudur. Hiçbir devlet, siyasi ideoloji, veya dine bağlı olmayıp kâr amacı gütmez. Özellikle düşünce suçlularının serbest bırakılması, siyasî suçlularının adil bir şekilde yargılanması, işkence, idam ve tutuklulara gösterilebilecek her türlü zulmün bertaraf edilmesi gibi her türlü insan hakları ihlaline karşı durulması konusunda çeşitli kampanyalar düzenler. 1961 yılında Londra’da kurulmuş olan UAÖ 2002’de Türkiye’de de şubesini kurmuştur. Bu alanda çalışmak isteyenler için ideal bir gönüllülük fırsatı sunuyor!

İlayda Bal

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı

Son Yazılar
Yorum ( 32 )
 1. Ayşe öziş
  10 Temmuz 2016 at 23:04
  Cevapla

  Beni çok hayal kırıklığına uğrattınız , ilk on a değil ilk üç e girmesi gerekli : AKUT …..
  HERHALDE UNUTTUNUZ
  SEVGİLER

  • abproje
   11 Temmuz 2016 at 15:54
   Cevapla

   Merhaba Ayşe, öncelikle eleştirin için teşekkürler, hazırlayacağımız diğer listede AKUT kesinlikle olacak, sevgilerle 🙂

 2. tarafsiz yorum
  6 Ağustos 2016 at 18:46
  Cevapla

  tarafli ve yanli bir bakis turkiyede AIESEC kim tanir ki?hickimse.
  tum dunyanin tanidigi ihh,kizilay,afad varken …….10 yildan fazla bircok stk ile calismis biri olarak tamamen kapitalist sistemin dost kurulus isimlerinide vermissiniz.greenpeace skandallari ayyuka cikmis haberiniz yok.dogal olarak ben de bu 10 kurum icin soyle derim , din dil irk renk egitim kariyer ulke ayirimi yapan bu kurumlarla istiyorsaniz calisin tepe tepe kullanin, kendinizi kullandirin.hayirli olsun

  • abproje
   6 Ağustos 2016 at 20:32
   Cevapla

   Merhaba Tarafsız yorum; eleştirileriniz için çok teşekkür ederiz

 3. Bilinçli
  11 Ağustos 2016 at 15:52
  Cevapla

  Kesinlikle ama kesinlikle bir sivil toplum kuruluşuna üye olmanızı tavsiye ediyorum. Bu oluşumlar kendinizi geliştirebileceğiniz ve insanlar için de bir şeyler yapabileceğiniz yegane oluşumlardır. Bu oluşumlar sayesinde ekip çalışmasına yatkınlığınız da artıyor. Ancak ek bilgi olarak vermek istiyorum lütfen karalama olarak algılamayın amacım tamamen kişilere STK bilinci oluşturmak. bazı kuruluşlar (örn. tog) yaptığı projelerde, etkinliklerde pozitif ayrımcılık yapan ve sırf diğer görüşlere saygı duyacağım diye ülke çapında yaşanan önemli olaylarda bile sayfasında bayrak vb. ulusal simgelerimizi yayınlamaya çekinen bir oluşumdur. Yaptıkları etkinlikler vb. güzeldir, kişinin kendisine ışık tutmasını sağlar ancak böyle dezavantajlı yönleri de vardır, dahil olacağınız kuruluşları güzelce araştırıp öyle dahil olun derim. her kişinin en az 1 stk’nın aktif üyesi olması gerektiğini düşünüyorum. Bu benim görüşümdür, üniversite yıllarınızı güzel geçirmeniz için kesinlikle tavsiye ederim 🙂

  • abproje
   11 Ağustos 2016 at 22:08
   Cevapla

   Yorumunuz çok güzel ve bilgilendirici, dediğiniz gibi üye olunan her STK ayrıntılı incelenmeli. Değerli yorumunuz için teşekkürler 🙂

 4. Selim Akcagöz
  12 Eylül 2016 at 10:28
  Cevapla

  Açıkçası Bunların dışında Türkiyeyi kucaklayan bir sivil toplum örgütü eksikliği olduğunu düşünüyorum.TOG,TEV,AKUT ,Mor Çatı tamam.Örneğin Ama lösev ın artık sadece lösemi değil tüm Kanserli hastaları kucaklaması lazım.Türkiye de Tüm toplumu kucaklayan sivil toplum örgütü açığı var maalesef.Tabii siyasetten arınmış olanlardan bahsediyorum.

  • abproje
   12 Eylül 2016 at 20:16
   Cevapla

   Gerçekten çok doğru tespitiniz ama bu fikri Sivil Toplum Kuruluşlarına söylesek onların da savunması biz bu işler için bile zor gönüllü
   buluyoruz olacaktır 🙂 Gönüllülük kavramını çevremizde yayarsak zamanla dediğiniz belki kendiliğinden oluşur 🙂

   • Alev Coşkun
    4 Aralık 2016 at 11:37
    Cevapla

    Belki 40 tane stk’ da gönüllü çalışmak için resmen yalvardım. Kesinlikle Türkiye’de stk’lar gönüllü çalıştırmayı bilmiyor. Bunun nedenini sorduğumda sadece biri dürüst davrandı ve gönüllü organizasyonu yapmak zor iş, organize etmek lazım gönüllüleri dedi. Anlayacağınız kimse uğraşmak istemiyor önce kendileri çalışmıyor ki çalıştırabilsinler. Tegv ve çağdaş yaşam derneği hariç. Toplum gönüllülerini bilmiyorum onlar gençlere hitap ediyor, gitmedim. Diğerleri kırk yılda bir, bir etkinlik olursa arar, ya da kermes yaparlar arada. Lösev hasta çocuklarla temas istemediği için hastanelere almıyor, ofis işi diyorsun yok, ancak paket yaparsın ramazanda ya da öğretmensen onların açtığı dersler senin alanınsa katılabilirsin.

    • abproje
     4 Aralık 2016 at 17:04
     Cevapla

     Yorumlarınızda oldukça haklısınız, bu durumun nedeni bir de STK’ların dünyada gelişen yeni olaylara adapte olmaması ve olmak istememesi.

  • Nihan Yüksel
   10 Ocak 2017 at 14:59
   Cevapla

   Lösev artık yeni köyünde kanser hastası yetişkinlerin de ellerinden tutuyor. Sizi de artık aramızda görmekten kıvanç duyarız öyleyse 🙂

   • abproje
    10 Ocak 2017 at 16:02
    Cevapla

    Takipçilerimizi sürekli gönüllü olmaları konusunda yönlendiriyoruz ve LÖSEV ile gurur duyuyoruz.

 5. Gerek Yok
  13 Eylül 2016 at 06:50
  Cevapla

  Sayfanızı genel itibariyle çok faydalı buluyorum ancak bu başlık beni bundan sonraki bu tarz gönderileriniz hakkında ikinci bir sefer düşünmeye itecek bilginiz olsun sağlıcakla kalın.

  • abproje
   13 Eylül 2016 at 21:11
   Cevapla

   Merhaba eleştiriniz için çok teşekkürler ama eleştirinizin içeriğini bizimle paylaşırsanız biz de kendimizi olumlu yönde geliştirebiliriz

 6. Gökhan Gökçetin
  13 Eylül 2016 at 19:47
  Cevapla

  Hem yurtiçi hem yurtdışı en aktif yardım kuruluşu Türk Kızılayı gerek kan hizmetleri gerekse afet hizmetleri ve yardım dağıtan birimlerin daima gönüllü yardımseverlere ihtiyacı var. Unutulmamalı

  • abproje
   13 Eylül 2016 at 21:10
   Cevapla

   Kesinlikle haklısınız bir sonraki yazımızda dikkate alacağız

 7. Zeynep dalkılıç
  16 Aralık 2016 at 20:33
  Cevapla

  Merhaba adım Zeynep cok uzun zamandır böyle derneklere yardımcı olmak istiyorum.suan ege üniversitesinde okuyorum özellikle defter kitap yardımı olan çocuklara yardım etmek istiyorum gerekirse gider kendim derslerine calistiririm lütfen yardımcı olun bana ne yapmam gerekiyor en kısa zamanda cevabınızı bekliyorum

  • abproje
   17 Aralık 2016 at 19:57
   Cevapla

   Merhaba Zeynep İzmir’de bulunan TEGV, TOG ve ÇYDD derneklerine başvurabilirsin. Başka soruların olursa info@abprojeyonetimi.com adresinden bize ulaşabilirsin.

 8. Kadir Ceylan
  19 Aralık 2016 at 02:34
  Cevapla

  Merhaba, hazırladığınız taslak daha önce yorum yapanlarında dikkatinden kaçmadığı üzere bir takım eksikliklere sahiptir. En kısa zamanda çoğu cavabınızda söylediğiniz gibi düzeltmenizi rica ediyorum. Hazırladığınız sıralama için ise çok teşekkür ederim. Umarım hep birlikte daha çok bilinçlenir daha güzel yarınlara ulaşırız. Saygılar..

 9. Çağla
  5 Ocak 2017 at 14:46
  Cevapla

  Neden hep populıst ve seküler kurumlar? 🙂 bunların pek cok yazılı ve gorsel medyada yazan reklamı yapılıyor. daha fazla gonulluye ıhtıyacı olan stk’lar var bıraz arastırmalısınız. zaten bu kurumlara gıttınızde bınlerce gonullusu oldugu ıcın “su an ıhtıyacımız yok ama sızı arayacagız” derler. oysa kısıtlı bır butce ıle ıs yapmaya calısan dıger stk’lar gonullu bekler. bkz: http://www.iyilikhane.org.tr/

  • abproje
   5 Ocak 2017 at 14:57
   Cevapla

   Yapıcı eleştiriniz için çok teşekkürler 🙂 populist eleştirinizi kabul ediyoruz ama seküler konusunda hiçbir stk’nın düşüncesini bilmiyoruz aslında stk’ların bu konuda görüşleri olduğunu da düşünmüyoruz. En iyi 10 listelerinde de yaşanan bir sıkıntı şu ki, her kurumu yazma imkanımız olmuyor. Tavsiye ettiğiniz kurum için teşekkürler.

 10. Banyo Aynasi
  6 Ocak 2017 at 19:07
  Cevapla

  Sitenizi ilgi ile takip ediyorum. Bilgiler icin tesekür ederim.

  • abproje
   6 Ocak 2017 at 23:01
   Cevapla

   Çok teşekkürler 🙂

 11. Çağla
  6 Ocak 2017 at 22:54
  Cevapla

  UNICEF gibi bir kurumdan bahsetmemeniz beni açıkçası şaşırttı. Hem Türkiye’de destekçisi çok fazla hem de yürüttüğü projeler ortada.

  • abproje
   6 Ocak 2017 at 23:02
   Cevapla

   Aslında haklısınız listemizi en kısa zamanda güncelleyeceğiz 🙂

 12. Küçük prens
  10 Şubat 2017 at 22:15
  Cevapla

  16 yaşındayım ve bir stk ya katılmayı çok isterim. Önerdiğiniz stk var mı ?

  • abproje
   10 Şubat 2017 at 23:13
   Cevapla

   Merhaba TEGV ve Lösev 🙂 16 yaşında biri olarak STK bilinciniz için de tebrik ederiz 🙂

 13. Abdulsamet
  7 Mart 2017 at 21:04
  Cevapla

  Açıkçası güzel bir site ama bazı dernekler unutulmuş

  • abproje
   9 Mart 2017 at 08:25
   Cevapla

   Haklısınız ancak 10 sayısı ile sınırladığımız için bazı derneklere yer veremedik.

 14. bihter
  9 Mart 2017 at 14:41
  Cevapla

  merhaba, 8 yaşındaki oğluma bu bilinci aşılamak sanırım onu yetiştirirken yapabileceğim en güzel şey. birçok yere mail atmama ve oğlumla birlikte aktif olarak çalışmak istediğimi söylememe rağmen bir dönüş olmadı malesef (biz durumu değerlendirip arayacağızlar dışında) .siz bizi nasıl yönlendirirsiniz acaba?

 15. Mehmet
  20 Mart 2017 at 03:40
  Cevapla

  Merhabalar iyi çalışmalar dilerim ben Yardım Melekleri sosyal yardımlaşma Derneği yönetim kurulu üyesi olarak sizleri internet ortamindan keşfederek ulaşmaktayım bizler sosyal medya üzerinden köy ve mezra okullarına öğrencilerine bot mont ayakkabı kıyafet Kırtasiye oyuncak ve benzeri konularda 2014 yılından itibaren yardım yapan birbirinden bağımsız 2 sosyal medya grubu olarak bugüne kadar toplamda 600 okul ve 40 bin civarı öğrenciye maddi ve manevi destekler sağladık şimdi birbirinden bağımsız bu iki sosyal medya grubu olarak El Ele verip yardım Melekleri Sosyal Yardımlaşma Derneği olarak Şubat ayı içerisinde resmi olarak dernekleştik Mayıs ayı içersinde istanbulda derneğimizin tanıtım ve açılış organizasyonunu yapmayı planliyoruz sizlerinde derneğimize küçükde olsa sponsorluk vb.konularda katkı verebileceğinizi düşünerek yazmayı uygun gördüm sizlere çalışmalarınızda başarılar diler saygılarimi sunarım.
  https://www.instagram.com/yardimmelekleridernegi/

Bir cevap bırakın