Salto Youth Programları Eğitim Başvuru Formu Doldurma İşlemleri

Salto Youth Programları Eğitim Başvuru Formu Doldurma İşlemleri

Salto Youth programı, Avrupa Birliği programları çerçevesinde uygulanan Erasmus+ faaliyetlerini destekleme, uluslararası ortaklıklar kurma ve tematik alanlarda toplantı ve eğitim kurslarının düzenlendiği bir sistemdir. Sistemde ayrıca bir çok gençlik projeleri araçlarına ve ortak bulma sistemine ulaşabilirsiniz.

Sitemizde de sıklıkla duyurduğumuz eğitim kurslarına nasıl başvurabilirsiniz, neler yapmanız gerekmekte, sorulan sorulara nasıl cevaplar sizi ön plana çıkarır? ile ilgili bir yazı yazmak istedik. Bu konuda bize gelen sorular genellikle duyuruya başvurma işlemleri ve size sorulan sorular üzerine olmakta.

Öncelikle Salto Youth sitesinde yayınlanan eğitim kursu duyurusunu dikkatle okumalısınız. Katılımcı ülkeler, başvuru şartları, uygun başvuru sahipleri kısmına uygunluğunuzu kontrol ettikten sonra sağda yer alan ” Apply Now ” seçeneğinden başvurunuzu yapmak için ilk adımı atabilirsiniz. Eğer daha önce sisteme üyeliğiniz yok ise sizden kısa bir bilgilendirme isteyerek kullanıcı adı ve şifre belirlemeniz istenecek. Aşağıda bulunan fotoğraf örnek bir ilan. Dikdörtgen ile belirtilen yer başvuru yapmak için giriş yapacağınız bölüm. Ok işareti ile gösterilen bölüm eğitim kursunun hangi tarihlerde ve hangi ülkede yapılacağı bilgisi. Daire içine alınan bölüm ise programın hangi ülkelerden başvuru kabul ettiği ile ilgili bilgilendirme bölümü. Genellikle apply now seçeneğine tıkladığınızda bir uyarı vererek, programın uygunluğunu ve maliyet karşılamasını Ulusal Ajansınızdan kontrol etmeniz ile ilgili bir mesaj kutusu çıkmaktadır. Bu durumda programın uygunluğunu Ulusal Ajans duyuru sisteminden kontrol etmeniz gerekmektedir.

Başvuru seçeneğine tıkladıktan sonra karşımıza bir çok soru gelmektedir. Sırayla bunlara bakalım;

– Your date of birth: Doğum Tarihiniz

– Describe shortly the main activities of your organisation (optional): Bu bölüm isteğe bağlı (opsiyonel) bir bölümdür. Kısa süreli Salto Youth eğitimlerinde Avrupa Gönüllü Hizmetinde olduğu gibi bir gönderici kuruluş şartı yoktur. Ancak bir organizasyon belirterek, kuruluşun temel akvitelerini yazmanız yararlı olacaktır. Öğretmenler için okulları, gençlik liderleri ve çalışanları için dernekleri-vakıfları uygun organizasyonlardır.

– Describe shortly your role / position in the organisation (optional): Bu bölüm isteğe bağlı (opsiyonel) bir bölümdür. Belirttiğiniz kurumdaki rolünüz nedir? Üye veya yönetim kurulunda iseniz lütfen burda ayrıntılı olarak belirtin. Ayrıca kurumda geçmişiniz ile ilgili kısa bir bilgi vermeniz yararlı olacaktır.

– Has your organisation taken part in international activities? : Bu bölümde; belirttiğiniz kurum herhangi bir uluslararası aktivitede bulundu mu? sorusunu sormaktadır. Bu soruyu evet/ hayır olarak cevaplayabilirsiniz. Evet demeniz halinde bir altta ” If yes, what kind? (optional) ” bölümünü ne tarz uluslararası aktivitelerde bulunduğunu yazacaksınız. Eğer kurumunuz herhangi bir uluslararası bir aktivitede bulunmamışsa ” If not, why not? (optional) ” sorusuna geçerek kurumunuzun neden herhangi bir uluslararası aktivitede bulunmadığı ile ilgili bölümü dolduracaksınız.

– Experience: What kind of youth activities do you do and how long?: Bu bölümde deneyimleriniz ile ilgili bilgi vereceksiniz. Ne tarz gençlik aktivitelerinde bulundunuz ve ne zamandır bu faaliyetlerin içerisindesiniz ayrıntılı olarak açıklamanız yararlı olacaktır. Bu bölümde kısa olarak geçmişte katıldığınız gençlik faaliyeti ve projeleri belirtmeniz önemlidir.

– Experience: Have you ever been part of an international activity? Was it related to the YOUTH / Youth in Action Programme?: Bu bölümde daha önce herhangi bir uluslararası aktivitede bulundunuz mu ve bu aktivite gençlik programları ile bağlantılı mıydı? sorusuna cevap vereceksiniz.

– Motivation: Why do you want to attend this training course?: Bu soruda neden bu eğitim kursuna başvurmak istediğiniz ve motivasyonunuzu anlatacaksınız. Bu noktada eğitim kursu ilanında yer alan tema ve hedeflere atıf yapmanız önemlidir. Örnek vermek gerekirse doğa temalı bir eğitim eğitim kursu için, çevre politikaları ve doğa ile ilgili motivasyonunuzu anlatarak özelliklerinizi ön plana çıkarabilirsiniz. Non formal learning (Yaygın eğitim yoluyla öğrenme) temalı bir eğitim kursu için öğretmen veya eğitimci iseniz bu kimliklerinize vurgu yapabilirsiniz.

– Motivation: Why does your organisation want you to attend?: Kuruluşunuz neden bu kursa katılmanızı istemektedir? bu bölümde kuruluşunuzun vizyonu ve misyonuna atıfta bulunarak eğitimin kurumunuza katkılarından bahsedebilir ve kurum içindeki rolünüze vurgu yapabilirsiniz.

 Your English skills are?: İngilizce seviyeniz ne düzeyde belirtmeniz gerekmektedir.

Specify any food requirements that you have (vegetarian, vegan, halal, kasher, etc.). Otherwise leave blank. (optional): Yemek seçiminiz ile ilgili doldurmanız gereken bölümde, vejetaryan olduğunuzu belirtebilir, helal gıda seçeneğini yazabilirsiniz. Ayrıca her hangi bir yiyecek ile ilgili alerji bir sorununuz var ise mutlaka belirtiniz.

Specify any special needs (mobility, medical condition, etc.). Otherwise leave blank. (optional): Eğer sağlığınız ile ilgili ciddi bir durum varsa veya engelli iseniz bu bölümde belirterek kişisel zorunlu ihtiyaçlarınızı sıralayın.

Comments: Sorular dışında ayrıca belirtmek istediğiniz bir konu varsa bu bölümde belirtebilirsiniz. Ayrıca kısa bir sonuç bölümü yazmanız yararlı olacaktır.

Submit Your Application: Bu butona tıklayarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Onaylamadığınız sürece başvuru yapmış sayılmayacaksınız.

Son olarak; programlarda ve eğitimlerde Sivil Toplum Kuruluşları, Dernek ve Vakıflarda çalışmanız sizi bir adım ön plana çıkaracaktır. En kısa zamanda sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak çalışmaya başlayarak hem gönüllülük faaliyetlerinde bulunarak kişisel gelişiminize önemli katkıda bulunabilir hem de yurtdışı fırsatlarında özelliklerinizi çeşitlendirebilirsiniz.

Gökhan Turgut Ünal

Avrupa Birliği Proje Uzmanı

Son Yazılar
Yorum ( 51 )
 1. oktay çelik
  16 Ocak 2015 at 12:30
  Cevapla

  benimde bikaç proje var sermayem yok yapabilirsen çok güzel olacak hem ülkemiz hem biz kazanırdık

 2. Halil
  24 Mart 2015 at 16:28
  Cevapla

  Muğla Sıtkı Koçma Üniversitesi öğrencisiyim. Organizasyon’um olarak üniversiteyi mi yazmam gerekiyor?

  • Gökhan Turgut
   25 Mart 2015 at 00:14
   Cevapla

   Evet Muğla Üniversitesi herhangi bir üye olduğunuz topluluk veya vakıfı yazabilirsiniz.

   • Halil
    27 Mart 2015 at 23:34
    Cevapla

    Çok teşekkürler cevap için

 3. Deniz
  26 Mart 2015 at 23:54
  Cevapla

  başvuru formunu güzel bir şekilde doldurabilirim fakat sizce yeterli olmayan bir ingilizceyle katılırsam çok sorun yaşarmıyım…

  • Gökhan Turgut
   27 Mart 2015 at 21:03
   Cevapla

   Merhaba, öncelikle eğitimlerden ne beklediğinizle orantılı bir durum, tabii bir de yeterli olmayan durumu da objektif bir kavram. Bizce biraz ingilizce pratik yaparak güzel bir deneyim yaşayabilirsiniz

 4. filiz
  22 Kasım 2015 at 23:56
  Cevapla

  formu İNGİLİZCE Mİ DOLdurmak gerekiyor

  • abproje
   23 Kasım 2015 at 14:17
   Cevapla

   Evet formu İngilizce doldurmak gerekmektedir. Herhangi bir sorunuz olursa info@abprojeyonetimi.com adresinizden ulaşabilirsiniz.

 5. Deniz arı
  25 Kasım 2015 at 20:04
  Cevapla

  sınıf öğretmeniyim.aynı zamanda halk oYuları ve drama eğitimi aldım uygun kurs bulabilir miyim?tşk ederim

  • abproje
   25 Kasım 2015 at 21:07
   Cevapla

   Merhabalar Erasmus+ eğitim kursu mu arıyorsunuz?

 6. muhittin ışık
  26 Kasım 2015 at 19:49
  Cevapla

  merhabalar,
  Ben mEB’de bir öğretmenim. başvurularda genellikle youth workers, youth leaders, Project managers kavramları geçmekte. kimler youth worker sayılıyor? kimler youth leader sayılıyor? Bir öğretmen olarak ben hangi konumdayım? 🙂 bilgi verirseniz sevinirim

  • abproje
   26 Kasım 2015 at 20:26
   Cevapla

   Merhabalar, genel anlamda bu kavramlar kullanılıyor ancak siz de bir eğitimci olarak bu kavramlara giriyorsunuz 🙂

 7. Ab proje
  5 Aralık 2015 at 23:19
  Cevapla

  merhaba. meb de öğretmenim.her okuldan 1 basvuru mu alınıyor?aynı okuldan farklı kişiler bireysel olarak farklı projeLer yapıp basvurabilir mi?

  • abproje
   5 Aralık 2015 at 23:40
   Cevapla

   Merhabalar Salto Youth başvuruları bireyseldir. Bireysel olarak istediğiniz kadar projeye başvurabilirsiniz, aynı okuldan da bir çok kişi bireysel olarak projelere başvurabilir. Okul olarak siz de proje yazarak Erasmus+ programlarına katılabilirsiniz.

 8. mustafa altun
  18 Aralık 2015 at 12:24
  Cevapla

  MERHABA..MEB DE ÖĞRETMENİm. salto youth kurslarına başvuruda bulunmak istiyorum fakat bu kursların hangilerinin ulusal ajans tarafından karşılandığını nasıl öğreneceğim..teşekkürler..

  • abproje
   18 Aralık 2015 at 12:37
   Cevapla

   Merhaba Ulusal Ajans tarafından desteklenen kurslarda not düşüyoruz ” Bu eğitim kursuna Ulusal Ajans tarafından …. katılımcı gönderilecektir”

 9. Ece
  22 Aralık 2015 at 10:03
  Cevapla

  Merhaba ben çoğu programa başvurdum eksiklik nereden kaynaklanıyor bilmiyorum .. Öğretmenim dil seviyem de iyi neye göre seviyor seçiyorlar

  • abproje
   22 Aralık 2015 at 15:47
   Cevapla

   Merhaba; aslında programa ihtiyaç konusunda kendinizi göstermeniz gerekmekte, ilanları mutlaka ayrıntılı inceleyin örnek vermek gerekirse girişimcilikle ilgili bir toplantıda girişimcilik çalışmalarınızı ön plana çıkarın. Her başvuruya ayrı cevaplar yazın.

 10. Abdullah
  11 Şubat 2016 at 21:13
  Cevapla

  MERHABA, MEB DE FİZİK ÖĞRETMENİYİM. SALTO YOUTH PROGRAMLARINA BAŞVURMAK İSTİYORUM. ÖNCELİKLE SORUM ŞU: SEÇTİĞİMİZ PROGRAMIN ULUSAL AJANS TARAFINDAN DESTEKLENİP DESTEKLENMEDİĞİNİ SİTE İÇERİSİNDE NASIL KONTROL EDEBİLİYORUZ. DİĞER SORUM İSE, YOUTH LEADER VE YOUTH WORKER OLMAK İÇİN NEREDEN VE NASIL BAŞLAMAK GEREKİYOR. İYİ ÇALILŞMALAR

  • abproje
   11 Şubat 2016 at 21:35
   Cevapla

   Merhaba öncelikle ilginiz için teşekkürler, Ulusal Ajans’ın destek olup olmadığını http://www.ua.gov.tr adresinden kontrol edebilirsiniz. Youth leader genellikle gençlik grubu kurarak bu gruba proje anlamında liderlik eden kişiye denmektedir.

 11. onur721
  12 Mart 2016 at 10:24
  Cevapla

  2 ay sonra hazırlığım bitiyor ve b2 seviyesinde ingilizcem olacak bölümüm inşaat mühendisliği sizce bu yaz gidebilir mitim nasıl bir yol izlemeliyim

  • abproje
   12 Mart 2016 at 10:50
   Cevapla

   Merhaba Onur
   Kesinlikle gidebilirsin, bizimle info@abprojeyonetimi.com mail adresinden iletişime geçerek ayrıntıları öğrenebilirsin

 12. EKİN
  28 Mayıs 2016 at 00:17
  Cevapla

  Merhaba ben bu salto youth programlarına başvurmayı çok istiyorum ama tek başımayım diye çekinmekteyim, nasıl yapıcam gidicem ayarlayacağım proje yerine nasıl ulaşacağım bunlar kafamı karıştırıp endişelendiriyor herhangi bir avrupa birliği projesı yapan bir yere de üye değilim bu yüzden daha önce bireysel olarak başvurup gitmiş olanlardan tecrübelerine dair bilgi alabilir miyim ya da siz yardımcı olabilir mısınız teşekkürler.

  • abproje
   28 Mayıs 2016 at 10:59
   Cevapla

   Merhaba Ekin; sana yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. info@abprojeyonetimi.com mail adresinden bizimle iletişime geçebilirsin.

   • Elif Kocabas
    24 Ağustos 2016 at 23:00
    Cevapla

    Kesinlikle daha once giden yada bu projelerden bahseden tanidigim biri olmadigi icin ayni endise icersindeyim.yoksa bu proje benim icin cok iyi olurdu.tezimi sosyal hizmet uzerine yazmayi dusunuyorum.ingilterede 6 ay yasadim yabancilik cekmem.ing seviyem de iyi.fakat guvenli bi bilgi edinmiyim.

 13. Engin
  4 Eylül 2016 at 23:43
  Cevapla

  mERHABA 13*23 ROMANYA BÜKREŞTEKİ “More education, less discrimination” ADLI PROGRAM İÇİN KONAKLAMA VE YİYECEK MASRAFLARI TARAFIMIZDAN MI KARŞILANMAKTADIR?

  • abproje
   5 Eylül 2016 at 08:32
   Cevapla

   Merhaba konaklama, yol ve yemek ücretleri organizatör kurum tarafından karşılanmaktadır. Ancak ücretleri ilk siz ödüyorsunuz sonra size ödeniyor.

 14. Yeşim Bul
  18 Eylül 2016 at 21:10
  Cevapla

  Merhaba, ben Ege Üniversitesi Biyomühendislik lisans öğrencisiyim. Birçok projede yer aldım. Liderlik kampında eğitim aldım. Bu yaz New York’ta bir projede bulundum. Ben lisans öğrencisi olarak başvurma şansım var mı?

  • abproje
   18 Eylül 2016 at 21:13
   Cevapla

   Merhaba Yeşim tabii ki başvurabilirsin ve bu özelliklerinle seçilme şansın yüksek, takıldığın nokta olursa info@abprojeyonetimi.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsin

 15. Gözde ay
  1 Ekim 2016 at 19:13
  Cevapla

  Merhabalar ben geçen yıl erasmus+ ka1 staff mobility projesi hazırladım 66 aldım ve hibe verilmedi bu sene yine denemek istiyorum yine ÖĞRETMEN eğitimi için sizin yayınlarınızı okuyorum bu aralar sürekli ancak siz proje yazımında veya ortak bulmada başka hizmetler veriyor musunuz ?ben kurs Düzenleyen Kuruluşu UA Dan seçmiştim. cevabınızı dört gözle bekliyorum

 16. BURAK
  27 Ekim 2016 at 14:13
  Cevapla

  Merhaba kısa zamanlı Erasmus+ Eğitim Kurslarına katılırken vize almamız gerekiiyor mu?

  • abproje
   28 Ekim 2016 at 08:22
   Cevapla

   Evet vize almanız gerekmektedir.

 17. Ayse eren
  29 Ekim 2016 at 16:20
  Cevapla

  merhaba, katıldığım herhangi bir topluluk yok. bu durumda direk, öğrencisi olduğum üniversiteyı organizasyonum olarak gösterebilir miyim?

 18. Zeynep
  13 Ocak 2017 at 13:01
  Cevapla

  Öğretmen değilim. Hukuk mezunuyum. Bireysel başvuru yapabilir miyim?

  • abproje
   14 Ocak 2017 at 19:57
   Cevapla

   Merhaba evet yapabilirsiniz.

 19. ayşe
  17 Ocak 2017 at 01:53
  Cevapla

  merhaba, ben pdr öğrencisiyim şuan a2 seviyesindeyim ingilizcede sizce erasmus+ eğitimleri için yeterli mi? zaten eğitim dönemine kadar b1 e geçmiş olacağım ama bitmiş olmayacak bu yüzden emin olamadım. daha önce bir kere yurtdışı gençlik değişim projesinde bulundum bunun bir etkisi oluyor mu?

  • abproje
   17 Ocak 2017 at 07:13
   Cevapla

   Merhaba İngilizce seviyeniz yeterlidir. Daha önceki deneyimleriniz olumlu yönde etki yapmaktadır.

 20. emel
  17 Ocak 2017 at 09:53
  Cevapla

  merhaba…

  48 YAŞINDAYIM. Salto- Youth programlarına bireysel katılım için yaş sınırlaması olup olmadığını öğrenmek istiyorum.
  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

  • abproje
   17 Ocak 2017 at 13:58
   Cevapla

   Merhaba; eğitimlerde yaş sınırlaması da bulunabiliyor ancak bazı eğitimler eğitmenlere yönelik ve yaş sınırı olmayabiliyor.

 21. Fatih
  17 Ocak 2017 at 22:36
  Cevapla

  Erasmus Excahnge faaliyetinden faydalanırken bu programlara başvurmamız mümkün müdür?

  • abproje
   18 Ocak 2017 at 08:02
   Cevapla

   Evet mümkündür başvurabilirsiniz.

   • Fatih
    19 Ocak 2017 at 19:06
    Cevapla

    Program dahilinde masraflar yine karşılanıyor mu?

 22. ozge
  28 Ocak 2017 at 00:24
  Cevapla

  MERHABA
  İTALYADA ERASMUS+EĞİTİM KURSUNA BAŞVURDUM FAKAT AÇIKLAMALARDAKİ GİBİ BİR FORM DOLDURMADIM.SORULAR DAHA ÇOK EĞİTİMİN İÇERİĞİYLE İLGİLİYDİ KİŞİSEL OLARAK BİR SORU YOKTU.ACABA YANLIŞ BAŞVURUDA MI BULUNDUM?

  • abproje
   28 Ocak 2017 at 01:00
   Cevapla

   Merhaba formlar kurumların tercihlerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

 23. Fatmanur
  30 Ocak 2017 at 04:02
  Cevapla

  Merhaba ben KAFAM COK KARIŞIK . Size bir e mail gönderdim umarım yanıtlarsiniz kısa zamanda , dört gözle bekliyorum. Pdr ikinci sınıf öğrencisiyim dusuk maliyetle yurt dışına çıkmak oralari gormek icin uğraşıyorum.Çünkü yüksek lisansimi yurt dışında yapmayı istediğim için dil öğrenmeye gayret ettim ama gitmeden evvel (kısmet olursa tabi ) bir kaç yeri gezip gorup ona gore adım atmak istiyorum.Uygun projeleri nasıl bulabilirim.KOLAY GELSİN HEPİNİZE

  • abproje
   30 Ocak 2017 at 13:01
   Cevapla

   Merhaba mailin cevaplanmıştır 🙂

   • Fatmanur
    30 Ocak 2017 at 13:33
    Cevapla

    Çok teşekkür ederim

 24. Nazli gül
  10 Mart 2017 at 16:46
  Cevapla

  Merhabalar, ben üniversite öğrencisiyim fakst bagli oldugun bir kurum veya topluluk olmasi sart mi basvurularda? Mesela ogrenci kulupleri veya AIESEV gibi olusumlar yeterli mi? Veya boyle ortakliklar kuran bir organizasyonda gorev aliyoe olmam mi gerekli?

  • abproje
   10 Mart 2017 at 23:36
   Cevapla

   Bir kurumu temsil ederek bireysel olarak katılabilirsiniz. Öğrenci kulüpleri ve AIESEC olur.

Bir cevap bırakın