Zamanımızın 9 Başarılı Girişimcisi

Zamanımızın 9 Başarılı Girişimcisi

Zamanımızın 9 Başarılı Girişimcisi

    Bazı isimler unutulmazdır. Yaptıkları işlerle insanların aklında kalmayı başarırlar çünkü zamanımızın akışına yön verirler. Bu yazımızda sizlerle tam da bu nitelikleri karşılayan 9 başarılı girişimciden bahsedeceğiz.

 

 

 

 

 

Steve Jobs

“Bence yaptığın şeyden güzel bir sonuç alırsan, sonra harika bir şey yapmaya çalışmalısın, eski başarının etkisinde kalmadan ileride ne olacağına karar vermelisin.”

Bu ismi bir numarada görmek sizler için tabi ki şaşırtıcı olmadı. Steve Jobs bir disleksi hastasıydı fakat bu büyük başarılara imza atmasına engel olmadı. Apple şirketinin eş kurucusu Jobs; Mac, iPhone ve iPad’in yaratıcısı olarak yaşantımızı değiştirdi. Kendisi ayrıca Pixar Animasyon Stüdyolarının da kurucusudur.

 

 

steve-jobs-kimdir

 

 

 

2. Bill Gates

“Microsoft’u kurmadan önce Paul ile tamamen facia, büyük çaplı yazılım projelerinde çalıştık. Sürekli yeni birilerini getiriyorlardı ve kimse problemleri çözemiyordu. O zamanlarda biz daha iyi olmaya yemin ettik.”

Sık sık dünyanın en zenginleri arasında gösterilen Bill Gates Microsoft şirketinin eş kurucusu ve başkanı. Times dergisi tarafından 20. Yüzyılı en çok etkileyen 200 kişi listesine dâhil edilmiştir. Ayrıca Bill and Melinda Gates Foundation’ın da eş başkanı. Gates hiç bir çocuğa milyonlarca servet bırakılmaması gerektiğini düşündüğü için çocuklarının her birine yalnızca 10 milyon dolar bırakacağını açıklamış.

bill-gates-kimdir

 

 

 

3. Fred Smith

“Tarihe bakarsanız büyüme ve zenginliği yatırım ve yeniliğin, satışlarda artışı da daha çok müşterinin artırdığını göreceksiniz.”

Memphis, Tennessee merkezli kargo şirketi FedEx’in kurucusu ve başkanı. 1971’de kurduğu şirketi ile birçok ödül almıştır ve son 50 yılın en iyi liderleri arasında görülmektedir.

fred-smith-girisimci

 

 

 

4. Jeff Bezos

“Bir şirket için marka insanın ünü gibidir. Zor işleri başararak kazanırsın.”

Bezos dünyanın en büyük online alışveriş sitesi Amazon’un kurucusu ve CEO’su. E-ticaretin gelişmesinde çok önemli bir role sahip olan Bezos internet üzerinden satış yapma konusunda bir model haline gelmiştir. 2016’da Forbes’un en zenginleri listesine 66.7 milyar dolarlık servetiyle 3. Sıradan girmiştir. Sitenin logosunda A’dan Z’ye giden ok müşterilerin sitede a’dan z’ye her şeyi satın alabileceğini ima eder. Ayrıca şirkette çalışanların belli aralıklarla müşteri hizmetlerinde çalışmaları gerekmektedir ve buna şirketin CEO’su Jeff Bezos da dahildir.

 

 

5. Larry Page ve Sergey Brin

“Bir lider olarak benim işim şirketimde çalışanlar için harika fırsatlar yaratıp dünyaya bir katkıda bulundukları hissini yaratmaktır. Google’da işimiz bunun öncülüğünü yapmaktır.”

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google’ın kurucuları. İkili internet ve internetle alakalı olan her şeye yön vermiş ve onu tamamen değiştirmiştir. Google ismini ise “fazla sayıda” manasına gelen googol kelimesinden türetmişler. Toplamda 70 milyar doları aşan servetlerini yenilikçi düşüncelerine ve cesaretlerine borçlular.

 

larry-page-girisimci

 

 

 

6. Howard Schultz

“Ortak bir amaca ciddi bir bağlılık hisseden insanlarla oldukça her şey mümkündür.”

61 ülkede yaklaşık 20.000 dükkânı bulunan dünyanın en büyük kahveci zinciri Starbucks’ın başkanı. Xerox’ta bir satış elemanı olarak başlayan iş hayatı onu girişimci ruhu sayesinde kahveciliğin yanında NBA’de bir takım sahibi yapacak kadar ileri taşımıştır. Birçok ödül sahibi olan Schultz 2012’de yılın iş adamı seçilmiştir.

howard-schultz

 

 

 

7. Mark Zuckerberg

“En büyük risk, risk almamaktır. Bu kadar hızlı değişen bir dünyada başarısızlığın tek garantisi risk almamaktır.”

Birçoğumuzun aşina olduğu isim Facebook sosyal paylaşım sitesinin eş kurucusu ve başkanı. Sosyal medya dendiğinde akıllara gelen ilk isim olmuştur ve interneti en az Google kadar etkilemiştir. Karşısına çıkan engelleri aşarak kurduğu sitesi ona ödüller ve yaklaşık 50 milyar dolar kazandırmıştır.

facebook-ceo

 

 

 

8. John Mackey

“Doğru zamanda doğru nedenlerle yapılmış bir hareket genellikle olumlu sonuçlar doğuracaktır.”

Mackey Teksas merkezli Whole Foods isimli süpermarketin kurucusu ve organik besin tabirini popüler yapan isimlerden biri. Bu supermarketin sahip olduğu bazı prensipler var. Mesela hiç bir besinde bulunmaması gereken 80 madde belirlenmiş ve bunları içeren hiç bir ürüne raflarda yer verilmiyor. Mackey 2003 yılında yılın girişimcisi ödülünü almıştır. Serbest piyasa ekonomisinin büyük destekçilerindendir.

 

 

9. Sam Walton

“Yalnızca tek bir patron vardır o da müşteridir. İsterse parasını başka bir yerde harcayıp herkesi işsiz bırakabilir.”

Walton Amerika merkezli Walmart’ın kurucusudur. Küçük dükkânlarla başlayan serüveni 1962’de Arkansas’da onu dünya perakende liderlerinden biri olan Walmart’ın ilk adımını atmaya kadar götürdü. Gençlik yıllarında ailesine yardım için gazete dağıtıcılığı yapan Walton yerli ürünlere ağırlık vererek başladığı işi onu dünyanın en önemli girişimcilerinden biri yaptı. Bir milyoner olan Sam Walton okullara ve çeşitli yardım kuruluşlarına yaptığı yardımlarla da bilinmekte.

 

 

Şura Çan

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı

Son Yazılar
Bir cevap bırakın