Tandem Türkiye Kültür Yöneticileri için Açık Çağrı

Tandem Türkiye Kültür Yöneticileri için Açık Çağrı

Tandem, kültür yöneticilerine yönelik uluslararası bir değişim programı. Başladığı 2011 yılından bu yana Tandem, 30 ülkenin 100 farklı şehrinden 200’den fazla kültür yöneticisi ve kurumununun uzun vadeli iş birlikleri oluşturmalarına, profesyonel gelişimlerine destek oldu ve katılımcılarına geniş bir iletişim ağının parçası olma imkanı yarattı. Avrupa ve çevre ülkelerde farklı temalarla yürütülen beş farklı Tandem programından biri olan Tandem Türkiye’nin halen devam eden üçüncü döneminde Eylül 2016’ya kadar desteklenecek 10 uluslararası iş birliği projesi bulunuyor.

Tandem Türkiye, Türkiye ve 28 AB ülkesinden kültür yöneticilerini Haziran 2016 – Eylül 2017 arasında yürütülecek dördüncü dönemine başvurmaya çağırıyor.

 

Tandem – Kültür Yöneticileri Değişimi Türkiye – Avrupa Birliği Programı , Türkiye ve AB ülkelerinden kültür kurumları arasında uzun vadeli iş birlikleri oluşturmayı amaçlıyor. Tandem’e 2011 yılında pilot program olarak başlağımızdan bu yana AB ülkeleri, Türkiye ve komşu ülkelerde siyasi konjonktür ciddi ölçüde değişti, değişiyor. Tandem, günümüzün kültürel ve sosyal meselelerine, yeni kurumlarla ve farklı şehirlerle birlikte çalışarak, çok daha yaratıcı ve etkin atıfta bulunabileceğine inanıyor. Tandem ile Türkiye’deki ve Avrupa’daki kültürel kurumlar arasında güçlü bir iletişim ağının kurulduğunu, yaratıcı topluluklar ve değişim yaratan kültür aktörlerinin ve iş birliklerinin ortaya çıktığını görmeyi amaçlıyoruz.

Tandem yaparak öğrenmeye ve iletişim ağları oluşturmaya öncelik veren bir program. Program kapsamında geliştirilen projelerde, üretilen ortak çalışma kadar iş birliği oluşturmaya, birlikte çalışmaya ve paylaşmaya önem veriliyor. Tandem bir fon desteğinin çok ötesinde bir bilgi paylaşımı, kapasite ve iletişim ağı geliştirme programı.

 

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Program, Türkiye ve 28 AB ülkesinde kültür-sanat alanında faaliyet gösteren ve kâr amacı gütmeyen kurumlardan kültür yöneticileri ve proje koordinatörlerine açık.

 

PROGRAMDA NE GİBİ OLANAKLAR SAĞLIYORUZ?

  • – Tandem ortağının bulunduğu kente 12 güne kadar çalışma ziyareti;
  • – tüm katılımcıların davet edildiği, deneyimli eğitmenlerle çalışmaların yanı sıra akran eğitimlerine de yer verilen 4 uluslararası toplantıya katılım;
  • – çalışma ziyaretinizin ve dört Tandem toplantısına yapacağınız seyahat, konaklama ve günlük masrafların karşılanması;
  • – kültürel iş birliği projelerine 5000 Euro’ya kadar başlangıç desteği.

 

 

 

PROGRAM NASIL İŞLİYOR? 

Programın tamamında yer almaya hak kazanan kültür yöneticilerini bir yıllık uluslararası bir iş birliği süreci bekliyor. Bu süreç içerisinde katılımcılar kendi uzmanlıkları ve öncelikleri doğrultusunda uluslararası bir projeyi kendi seçtikleri bir ortakla geliştirme ve uygulama imkanı bulacaklar.

 

Tandem proje döneminizi tamamladıktan sonra, Tandem Network Ağı’na dahil olacaksınız. Tandem Network Ağı farklı dönemlerde ve farklı coğrafyalarda yürütülen Tandem programlarına katılmış kültür yöneticilerini bir araya getiriyor ve onlarla yeni projeler ve iş birlikleri oluşturmanıza oluşturmanıza olanak sağlıyor.

 

Başvuru değerlendirme süreci nasıl ilerliyor?

Tandem Tanışma Toplantısı’na katılmak için son başvuru tarih: 4 Nisan 2016 (23:59 GMT). Değerlendirme sonuçları başvuru sahiplerine, son başvuru tarihinden dört hafta sonra iletilecektir.

Başvurunun yeterliliği, adayların deneyimleri, çalışma alanları, önerileri ve ortak bulma olasılıkları değerlendirildikten sonra, en fazla 40 katılımcı (Türkiye’den 20, Avrupa’dan 20 olmak üzere) İzmir’deki toplantıya çağrılacak. Türkiye’den yapılacak başvurularda önceliği İstanbul dışındaki şehirlerden yapılan başvurulara vereceğiz. Toplam katılımcıların en fazla 1/5’inin İstanbul’dan çağrılacağını dikkate almanızı rica ediyoruz.

Unutmayın ki, Tanışma Toplantısı’nın ardından 1 yıl sürecek olan Tandem programında yer alabilmek için, katılımcıların, Tanışma Toplantısı’nda birlikte çalışmak istedikleri uluslararası ortaklarını belirlemeleri ve seçtikleri kurumla birlikte yürütecekleri çalışma için Tandem proje başvurusu yapmaları bekleniyor.

Nasıl başvurabilirim?

Online doldurmanız gereken başvuru formuna web sitemizden ulaşabilirsiniz: www.tandemexchange.eu.
Başvurunuz seçildiği takdirde sizleri 15-19 Haziran 2016’da İzmir’de yapılacak olan Tanışma toplantısına katılmaya davet edeceğiz.

Tandem hakkında daha fazla bilgi için, Sık Sorulan Sorular dokümanını inceleyebilir, programın bir önceki katılımcılara ait hikayeleri okuyabilir, Tandem resmi web sitesini ve sosyal medya kanallarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın