İçi Boşaltılmış Bir Kavram: “Eğitmenlik”

İçi Boşaltılmış Bir Kavram: “Eğitmenlik”

Ortalıkta mantar gibi türeyen “eğitmen eğitimi” denen bir kavram var. Özellikle son zamanlarda çok sık denk gelir oldum farklı oluşumların projeleri için organize ettikleri eğitmen eğitimlerine. Bir şeyler yapılmaya çalışılması güzel . Ama her şeyden önce artık şunun bir sorulması gerekiyor: Herkes gerçekten iyi bir eğitmen olabilir mi? Bakıyorum, devamlı eğitmen eğitimleri var. Kardeşim bu kadar basit mi eğitmen olmak? Ha birde bir proje için alınan tek bir eğitimle de olunabiliyor bu eğitmen denen unvandan.

Her bir projenin planlama aşamasında sırf eğitmen eğitimleri için giderek artmayan belli bir eğitmen kontenjanı belirlenip, bu eğitmen adaylarının, 1 yıla yayılmış bir süreçte proje konusunu farklı açılardan ele almalarını sağlayacak eğitimler, yaygın eğitim teknikleri eğitimleri, sunum teknikleri eğitimleri, iletişim eğitimleri gibi birtakım eğitimler verilmeli. Tek başına proje hakkında tek bakış açısı üzerinden gidilen eğitimden çokta verim alınmaz. Eğitmen olmakta tek başına anlam ifade etmez. O unvanı hakkını vererek de yerine getirmekte önemli. Şu anda ki uygulamalarla eğitmenlik kavramının içi boşaltılıyor, sıradanlaştırılıyor.

Eğitmen kimdir? Eğitmen, uzmanlaştığı konu üzerine çeşitli uygulamalarla ve eğitimlerle, uzmanlaştığı konu üzerine insanlarda bilinç uyandırmaya çalışan ve bu şekilde sosyal fayda sağlayan kişidir. Şu anda olan ne? Tek bir tane eğitimle “sen eğitmensin” deyip eğitim verme yetkisi verilen bir kitle. Eğitim aldığı konuda uzmanlaşmış mı? Hayır. Belli bir konuda uzmanlaşmamış kişiler çıkıp da “ben eğitmenim” deyip eğitim vermesinler bir zahmet. Ha varsa bildikleri bunları tabii ki de anlatsınlar, öğretsinler tabii ki. Ama kendilerine “eğitmen”, yaptıklarına da “eğitim vermek” demesinler. Çünkü bu kavram gerçekten çok kutsal bir kavram ve bu şekilde sıradanlaştırılıp ayaklar altına alınmamalı.

Özetleyecek olursam;

*Önüne gelene eğitmen eğitimi verilmesin, verilenlere de uzun bir süreçte yukarıda bahsettiğim eğitimler verilerek gerçekten o konuda “kaliteli” eğitim verebilecek düzeye getirilsin.

*Her eğitmen eğitimi alan kendini eğitmenim diye ortaya atmasın. Bildiklerini paylaşsın, ama o konunun uzmanı değilse kendine “eğitmen” , yaptığına da “eğitim vermek” demesin.

Düşüncelerimizle ve yazılarımızla birbirimizin hayatında tekrar fark yaratmak üzere. Sosyal faydayla kalın. 🙂

Osman Can Gül
Son Yazılar
Bir cevap bırakın