Her Öğrencinin İzlemesi Gereken 7 Belgesel

Her Öğrencinin İzlemesi Gereken 7 Belgesel

Bazı belgeseller vardır ki aynı bazı kitaplar gibi hayata bakışımızı değiştirir ve yeni ufuklar açar. Belki de farkında olmadığımız bir ilgi alanımızı keşfetmemizi sağlar. Bazen evreni bazen dünyamızı bazen ülkemizi ama her zaman insanı anlamamızı sağlar. Bu listemizde sizlerle her öğrencinin izlemesi gerektiğini düşündüğümüzü belgesellerin bir listesini hazırladık. Yalnız dersleri değil hayatı da öğrenmek ve anlamak öğrencinin bir görevi olduğundan listemize hem bilim hem de kendi ülkemizin yakın tarihini öğrenmek ve anlamak geleceğimizi şekillendirmek için önemli olduğundan o konuda da belgesellere yer verdik. Umarız izlemeye karar verir ve beğenirsiniz.

 

 

 

Stephen Hawking İle Evrene Yolculuk

Yaşayan en ünlü fizikçi Stephen Hawking evren hakkında en merak edilen soruları yanıtlıyor yada belki de aklımıza daha büyük sorular sokuyor. Amacı da bu olmalı çünkü kendisini tekerlekli sandalyeye mahkum fakat beyni özgür bir insan olarak tanımlıyor. Üç bölümden oluşan belgeselde uzaylılar, zaman yolculuğu ve evrenin oluşumu ele alınıyor.

Dünya Bizi Nasıl Şekillendirdi

Çağlar boyunca insanlık gelişme gösterdi. Ülkeler kuruldu, bilim gelişti, silahlar üretildi. Peki, tüm bu gelişmelerde dünyanın yeri neydi? Ateş sayesinde aletler üretildi, suyu kontrol etmek için bilim ilerledi. Daha fazlası için bu belgeseli izlemenizi tavsiye ediyoruz.

 

 

 

İnsan Beyni

İnsan beyni hala en gizemli konulardan biridir. Beynimiz nasıl çalışır, nasıl öğrenir, nasıl karar verir ve kontrol eder? İşte bilim adamları bu sorulara açıklık getirmeye çalışıyor. BBC yapımı “İnsan Beyni” belgeselinde insana dair bu sorulara cevaplar bulabilirsiniz.

 

 

 

 

Uzayda Yaşam

İnsanlığın en büyük merakı: uzayda bizimkinden başka bir yaşam var mı? Eğer insanlar uzayda başka bir yaşam keşfederse bu keşfin ateşi bile geride bırakacağı söyleniyor. Yaşamak için uzayda başka elverişli gezegenler acaba var mıdır? Her canlı yaşamak için Güneş ışığına mı ihtiyaç duyar? Böyle birçok sorunun cevabını alarak yaşamı daha iyi anlamak için National Geographic yapımı bu belgeseli izlemelisiniz.

Sarı Zeybek

Can Dündar’ın hazırladığı eşsiz belgesel Atatürk’ün son zamanlarını, çalışmalarını ve tedavi sürecini anlatıyor. Büyük başarılar yakalamış bu belgeseli izlerken duygulanmamak elde değil. İzleyin ve izlettirin!

Gelibolu

Tolga Örnek imzalı Gelibolu belgeselinde 1. Dünya Savaşında Çanakkale Savaşını hem Türklerin açısından hem İngilizler ve Anzak askerlerinin açısından görüyoruz. Ülkemiz tarihinde büyük bir yere sahip olan savaşı dünya çapında ses getiren bir belgeselde herkesin izlemesini öneriyoruz. İzleyin ve izlettirin!

 

 

 

Büyük Dünya Tarihi

Sekiz bölümden oluşan bu BBC belgeselinde insanların ilk yerleşim yeri kurmalarından başlayıp sonrasında medeniyetlerin oluşmasına, ihtilallere, sömürgeciliğin başlangıcına, insan haklarının gelişimine, sanayi ve kapitalizmin doğuşuna tanık oluyoruz.

 

 

Şura Çan

Proje Yönetimi Okulu Editörü

Son Yazılar
Bir cevap bırakın