Girişimci İş Planı Yazımı Dersleri – 5

Girişimci İş Planı Yazımı Dersleri – 5

Girişimci İş Planı Yazımı Dersleri – 1 makalemiz için tıklayınız.

Girişimci İş Planı Yazımı Dersleri – 2 makalemiz için tıklayınız.

Girişimci İş Planı Yazımı Dersleri – 3 makalemiz için tıklayınız.

Girişimci İş Planı Yazımı Dersleri – 4 makalemiz için tıklayınız.

 

 

Girişimci iş planı hazırlanmasının önemine ve ilk 3 bölüme daha önceki yazılarımızda yer vermiştik. Bu makalemizde 3. bölümü tamamlayarak tanıtım stratejilerimizi tamamlayacağız.

 

3.8.Ürün Hizmet Fiyatının Nasıl Oluşturulduğu:

Bu bölümde; belirlenen hizmet veya ürünün fiyatının hangi koşullara bağlı olarak, değişkenleri, piyasa analizleri ile birlikte verilmelidir. Girişimci bu bölümü doldururken ürün/hizmetin fiyatını piyasada belirlenen ortalama maliyetleri alarak belirlemelidir.

Örnek;

Turizm sektöründe yapılan ürün tanımları doğrultusunda çeşitli fiyatlandırmalar ve kar oranları bulunmaktadır. Kurumsallığını tamamlamış ve uzun yıllardır hizmet veren bazı kuruluşlar dışında (ETS Tur, Pronto Tur, Jolly Tur, vs..) tur acentaları genel olarak kendilerinden daha büyük ve kapsamlı tur şirketlerinin sistem üyeliklerini alarak onları satmaktadırlar. Ürün Hizmet fiyatları destinasyon, özellik ve içerik bakımdan değişiklikler göstermektedir. İş planı hazırlığı aşamasında tur fiyatlarının en yüksek ve en düşük fiyatlandırmaları esas alınarak ortalama bir fiyat üzerinde çalışılmıştır. Karlılık oranı ise tur fiyatlarına göre değişiklik göstermekle beraber %20-%30 arasındadır. Yurtiçi ve Yurtdışı havayolu bilet temini de destinasyon uzaklığı ve kaliteleri açısından değişmektedir. Anlaşmalı havayollarının biletleri temin edilmektedir. Yurtiçi uçuşlarda kar; uzaklığa bakılmaksızın bilet başına 15 TL’dir. Yurtdışı uçuşlarda ise uzaklığa göre değişerek karlılık bilet başına 100 – 350 TL arası değişmektedir.

 

Yurt İçi uçak bileti temini:       En düşük fiyat –   75 TL   (Dalaman seferi baz alınmıştır)

En yüksek fiyat-   355 TL ( Kars seferi baz alınmıştır)

Ortalama Fiyat – 215 TL

Yurt Dışı Uçak Bileti Temini:   En düşük Fiyat: 600 TL (Yunanistan seferi baz alınmıştır)

En yüksek fiyat: 2200 TL ( Tokyo Seferi baz alınmıştır)

Ortalama Fiyat: 1400 TL

Yurtiçi Tur Organizasyonu:       En düşük fiyat: 100 TL

En yüksek fiyat: 1200 TL

Ortalama fiyat: 650

Yurt DışI Tur Organizasyonu:   En düşük fiyat : 800 TL

En  yüksek fiyat: 3000 TL

Ortalama Fiyat: 1900 TL

Pazarın talep dengesine bağlı olarak ve karlılık oranına göre işletmemizin iskonto ve ek opsiyonlar koyma stratejisi oluşabilecektir.

 

3.9. Yer Seçimi:

Girişimci yer seçimini nedenleriyle beraber bu bölümde anlatmalıdır. İş ile ilgili ayrıntılı bir analiz yapıldığı, yerin neden seçildiği ve avantajları bu bölümde belirtilmelidir.

Örnek;

İşletme İzmir’in merkez ilçelerinden Bornova’da kurulmuştur. Uzun yıllar İzmir’de yaşamış ve ticaret yapmış biri olarak çevremin burada olması sebebiyle işletmemi İzmir’de kurdum. İşyeri Bornova Stadyumu caddesinde, turizm firmalarının ve tur acentalarının kümelendiği, Ege Üniversitesi’ne yaklaşık 500 metre uzaklıkta işlek bir caddede kurulmuştur. Müşterilerin kolay ulaşabilmeleri açısından ve görünürlülüğü olan bir yer olduğu için burası tercih edilmiştir. İşyerinde gerekli olan elektrik, telefon tesisatı ve yeterli büyüklüğe sahip olduğu için bu iş yeri kiralanmıştır.

 

3.10. Müşteriye Ulaşım Kanalları:

Girişimci bu bölümde müşteriye hangi kanallardan ne gibi stratejiler ile ulaşacağını açıklamalıdır. Satış stratejileri bu bölümle ayrıntılı olarak verilmeli mümkünse yenilikçi tanıtım stratejileri belirlenmelidir.

Örnek;

Müşteriye ulaşım ilk etapta ofisten ve saha çalışmalarından sağlanacaktır. Telefonla ulaşan veya ofise gelen müşteriye bire-bir satış yapılacaktır. Kısa süre içerisinde web sayfası kurularak hizmetlerimiz online tanıtılacak ve sayfanın geliştirilmesiyle online ürün satışı imkanı olacaktır. Ayrıca yerel gazete ve radyolara ilan verilerek görünürlülük artırılacaktır. Saha satışı da broşür, hizmet kataloğu, stand tanıtımı ve kurumsal firma ziyaretleri kanalı ile gerçekleştirilecektir.

3.11. Ürün/Hizmet Tanıtım Planı:

Girişimci ürün hizmet tanıtım planı ve stratejisini bu bölümde ifade etmelidir. Müşteriye ulaşım kanallarında kullanılacak materyaller ve araçlar ayrıntılı olarak tanımlanmalı ayrıca tanıtım planlaması zamansal olarak sıraya sokulmalıdır.

Örnek;

1. Reklam Faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi: İşletmenin satış hedeflerini gerçekleştirmek amacıyla yerel basın ve radyo aracılığıyla tanıtımlar yapılacaktır.

2. Hizmet Kataloğunun oluşturulması: İşletmenin faaliyet gösterdiği hizmet kolları ile ilgili ayrıntılı görsellerle destekli bir hizmet kataloğu oluşturulacak.

3. Web sitesinin faaliyete geçirilmesi: İşletmenin faaliyetlerinin ayrıntılarla anlatıldığı, ürün seçeneklerinin sunulduğu görsellerle destekli kolay kullanılabilir bir web sitesi kurulacaktır.

4. Saha Tanıtım Faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi: İşletme, hedef kitlelere yönelik saha tanıtım çalışmaları ve kurumlarla bire bir görüşmeler yapacaktır.

İnsanların yaptığı en büyük hata; ilgilerini çektiğini düşündükleri şeyler üzerinde kendilerini zorlamaktır. İnsanlar tutkularını seçmez, tutkular insanları seçer!

Jeff Bezos: Amazon Genel Başkanı ve CEO’su

 

Gökhan Turgut Ünal

AB Proje ve Girişimcilik Uzmanı

 

 

Son Yazılar
Bir cevap bırakın