Girişimci İş Planı Yazımı Dersleri – 2

Girişimci İş Planı Yazımı Dersleri – 2

İlk yazımız olan “Girişimci İş Planı Yazımı Dersleri” için tıklayınız. 

Girişimci iş planı; girişimcinin en önemli rehberlerinden biri olduğunu ilk yazımızda detayları ve nedenleri ile belirtmiştik. Bu yazımızda iş planı yazımı detaylarına geçerek başlıkları analiz edeceğiz. Girişimci iş planı formatı olarak Kosgeb İş Planı dokümanından ilerleyeceğiz. Kosgeb başvuru dökümanları ve iş planı formatı için tıklayınız.

İş Fikri: Girişimcinin iş fikrinin genel hatlarıyla belirlediği, faaliyet alanı ve iş kolunu belirtici bir şekilde yazdığı bölümdür. İş fikri tek cümle halinde, NACE kodu doğrultusunda yazılmalıdır. Örnek; “Seyahat acenteliği, Tur organizasyon ve Bilet satışı”

İşletmenin Adı: İşletmenin adı vergi levhası ve Ticaret Odası sicil kaydı ile birebir aynı olmalıdır. İşletmenin sadece ünvanı değil, bütün iş kolları belirtilmelidir. Örnek ” Gökhan Ünal Reklamcılık Organizasyon Fuarcılık Turizm Taşımacılık Nakliye İletişim Sanayi Ticaret Limited Şirketi”

BÖLÜM 1: GENEL BİLGİLER

1.1 Girişimci: Bu bölümde girişimci kendisini ve varsa ortaklarını kısaca tanıtmalıdır. Kısa bir öz geçmiş olarak değerlendirilmesi gereken bölümde, girişimci iş kolu ile bağlantılarını vurgulamalı ve geçmiş deneyimlerini belirtmelidir. Girişimci tüm bilgi, yetenek ve eğitim durumunu açıklamalıdır.

Örnek; 1967 yılında İstanbul’da doğdum. Lise eğitimimin ardından 14 yıl Yurtiçi Kargo Acentası olarak işletmecilik yaptım. Daha sonrasında Emlak danışmanlığı şirketi açarak 11 yıl boyunca bu sektörde işletmemi sürdürdüm. 25 yıllık satış ve ticaret sektörü tecrübemle kendime ait yeni bir işyeri açmaya karar verdim ve bu doğrultuda 2013 yılında KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılarak girişimcilik sertifikası almaya hak kazandım. 25 yıl boyunca edindiğim tecrübeyi turizm ve seyahat acenteliği sektörüne taşıyarak başarılı olmayı hedeflemekteyim.

1.2 İşletmenin Faaliyet Konusu: İşletmenin faaliyet konusu; Nace kodunda yer alan faaliyet alanları temelinde yazılmalıdır.

Örnek; İşletmenin faaliyet konusu; yurt içinde ve yurtdışında turistik amaçlı geziler ve turlar düzenlenmesi, yerli ve yabancı turistlerin yurtiçinde ve yurtdışında konaklama, seyahat, taşıma, rehberlik hizmetlerinin yürütülmesi

1.3 İş Kurma Süreci: Girişimci bu bölümde, girişime hangi motivasyonla başladığını ne gibi aşamalardan geçtiğini, gerçekleştirdiği ihtiyaç ve pazarlama analizlerini kısaca belirtmelidir.

Örnek; 25 yıldır ticaret hayatında olmamın getirdiği tecrübe ile farklı bir sektörde yeni bir iş kurma düşüncesine sahiptim. Bu doğrultuda ortaklarımla beraber yaptığım piyasa ve sektör analizi sonucunda seyahat acenteliği firması açmaya karar verdim. Bu süreçte bilinçli bir girişimci olarak; sektör ile ilgili kuruluş yeri, müşteri, Pazar ve personel konularında araştırmalar yaparak yol haritamı belirledim. KOSGEB tarafından açılan uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılarak hem girişimcilik konusunda teorik bilgilere sahip oldum hem de iş planı hazırlama teknikleri eğitimi alarak işimi kurma sürecinde planlama gerçekleştirmem kolaylaştı. Yaptığım çalışmalar sonucunda işyerini açacağım semti belirledim ve kira sözleşmesini imzalayarak ofis kurma aşamasına adım attım. Vergi dairesi,ticaret odası kayıt  ve belediye, sosyal güvenlik kurumu gibi devlet kurumlarına başvurumu tamamlayarak resmi açılışı gerçekleştirdim.Bu aşamada uygun satıcı ve tedarikçileri araştırarak firma konseptine uygun olarak ekipmanlar için fiyat teklifleri aldım ve donanım- teçhizat alımı gerçekleştirdim. Resmi açılışla beraber KOSGEB veritabanına üye olarak iş planı hazırlama çalışmalarına başladım. Turizm sektöründe rekabet edebilmek ve kurum güvenirliliğini yükseltmek amacıyla,  Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) üye olarak şirketi A grubu seyahat acentası unvanına sahip olmasını sağladık.

 2.3 İş Fikri ve Seçme Nedeni: Bu bölümde iş fikri daha önce belirtilen iş fikri tanımı temelinde detaylı olarak yazılarak, bu iş konusunun neden seçildiği ayrıntılı olarak maddelenir. İş fikrinin seçilme nedenleri belirlenirken iş sektörü ile ilgili rapor ve verilere atıf yapılması önem taşımaktadır.

Örnek; 

İş fikrimiz; İzmir ili Bornova ilçesinde kiralanan ofisimiz aracıyla seyahat acentalığı vasfıyla, yurt içinde ve yurt dışında turistik amaçlı geziler ve turlar düzenlenmesi, yerli ve yabancı turistlerin yurt içinde ve yurt dışında konaklama, seyahat, taşıma, rehberlik hizmetlerini yürütmek, kişisel ve kurumsal bazda taşıma bileti satışıdır.

İş fikrini seçme nedenleri;

–          Turizm sektöründe talebin hızla büyümesi ve sürdürülebilir bir sektör olması

–          İzmir ilinin tarihi, kültürel ve doğa güzellikleri ile turizm sektörü açısından zengin olması

–          İzmir ilindeki sosyolojik yapının turizm sektörüne ilgili olması, yüksek yaşam standartlarının insanlara tatil yapma olanağı vermesi ve öğrenci nüfusunun önemli varlığı ile öğrencilere bilet rezervasyon işlemlerinin yoğun olması

–          Turizm sektöründe her kesime uygun seçeneklerin olması ve talep görmesi

–          İzmir ilinde özel havayollarının gelişimi ve sektörde gelişmelerle beraber uygunlaşan maliyetler ile insanların kara taşımacılığı yerine hava ulaşımını seçmeleri

–          Sektörde karlılık oranının yüksek olması

–          Sektörün gelişime ve büyümeye açık olması

2.4 İşletmenin Hukuki Statüsü ve Seçim Nedeni: İşletmenin hukuki statüsü ve ortaklık yapısı kanun ve mevzuatlara bağlı olarak tanımlanmalıdır. Ayrıca işletmenin hukuki statüsünün neden seçildiği ve avantajları maddeler şeklinde yazılmalıdır.

Örnek; 

İşletme Limited şirket olarak kurulmuştur. Limited şirket olarak kurulmasının nedenleri aşağıdaki gibidir;

 

–          Limited şirketlerde sermaye oranıyla sorumluluğun bulunması

–          Sabit vergi oranının bulunması

–          Ortaklık yapısına uygun olması

–          Şahış şirketine göre daha prestijli olması

 

Bir sonraki yazımızda işletmenin vizyonu, misyonu, kısa – orta – uzun vadeli hedefler ve pazar profilleri bölümlerinin yazımı ile ilgili bilgi vermeye devam edeceğiz.

 

Gökhan Turgut Ünal

Avrupa Birliği Proje ve Girişimcilik Uzmanı

Son Yazılar
Bir cevap bırakın