AB Proje Yönetimi http://abprojeyonetimi.com AB Proje Yönetimi Fri, 28 Apr 2017 10:01:36 +0000 tr-TR hourly 1 75808717 100 Gönüllü Aranıyor! Gönüllüler Buraya, Çocuklar Okula! http://abprojeyonetimi.com/100-gonullu-araniyor-gonulluler-buraya-cocuklar-okula/ http://abprojeyonetimi.com/100-gonullu-araniyor-gonulluler-buraya-cocuklar-okula/#respond Fri, 28 Apr 2017 10:01:36 +0000 http://abprojeyonetimi.com/?p=8644 GÖNÜLLÜLER BURAYA, ÇOCUKLAR OKULA!

 

Mevsimlik gezici tarım işçiliği kapsamında çocuk işçiliği sorununa dikkat çekmek için 2014 yılından beri “Çocuk İşçiliğini Önleme Programı” kapsamında projeler uyguluyoruz. Yerel düzeyde soruna dahil olan ilgili paydaşları bu sorunun çözüm yollarına ilişkin güçlendirmeyi ve olası çözümler konusunda sürdürülebilir programlar geliştirmeyi hedefliyoruz.

 

Çocuk işçiliğini önlemek için bu yıl NASIL çalışıyoruz?

 

Projemiz kapsamında bu yıl; Temmuz ayında Şanlıurfa, Ağustos ayında Ordu, Düzce ve Sakarya illerinde Yaz  Okulu Programı uygulayacağız. Gerçekleştireceğimiz yaz okulu programıyla çocukların akademik açıdan güçlenmelerini, yürütülen spor ve sanat aktiviteleri ile kişisel ve sosyal becerilerinin geliştirilmesini amaçlıyoruz.

Şanlıurfa’da gerçekleştireceğimiz yaz okuluyla, aileleri hasat için Şanlıurfa’dan ayrılmış ama kendisi mevsimlik göçe katılmamış olan çocukların mevsimlik gezici tarımda çocuk işçiliği döngüsüne katılmasını önlemeyi hedefliyoruz.

Ordu, Düzce ve Sakarya’da gerçekleştireceğimiz yaz okuluyla, ailesiyle birlikte mevsimlik göçe çıkmış olan çocukların tarlalarda çalışmasını önlemeyi ve yereldeki halktan çocuklar ile kaynaşmasını da hedefliyoruz.

Yaz Okulu’nda gönüllü olmak sana neler kazandırır?

 

 • Önyargısız yaklaşım, koordinasyon, planlama ve iletişim becerilerini geliştirme şansı elde edersin,

 • Yeni bir sosyal çevre ve iletişim ağına sahip olursun,

 • Henüz meslek yaşamına atılmamışsan, Genç Hayat Vakfı bünyesinde diğer gönüllüler ve profesyonel ekiple birlikte çalışarak, ekip çalışmasını birebir deneyimler ve ilerideki iş hayatına bir adım daha yaklaşabilirsin,

 • Ekip içinde sorumluluklar üstlenirken, bu süreçte liderlik becerilerini geliştirirsin,

 • Farklı bölgelerden gelen, farklı kültürlere sahip üniversite öğrencileri ile çalışma deneyimi kazanırsın,

 • Her yıl proje uygulaması öncesinde gerçekleştirdiğimiz Gönüllü Akademisi eğitimleri ile; Takım Çalışması, Şiddetsiz İletişim, Ayrımcılık ve Önyargısız Yaklaşım, Çocuk Hakları, Mevsimlik Tarım İşçiliği vb. konu başlıklarına ilişkin birikimini güçlendirir, kişisel deneyimini derinleştirerek geliştirme fırsatını yakalamış olursun,

 

 • Gelecekteki başarılarına katkı sağlayacak eğitim ve saha çalışması deneyimlerini belgeleyecek Katılım Sertifikası sahibi olursun,

 • Yaz tatilini hem kendin hem de çocuklar için daha değerli hale getirirken bir yandan da çocukların hayatına dokunmanın mutluluğunu yaşayabilirsin.

 

 

Genç Hayat Vakfı’ndan BİLETİN VAR!

 

Yaz Okulu’nda gönüllü olup sahada bulunacağın 1 aylık süre boyunca, ulaşım, konaklama, yemek gibi temel masrafların proje tarafından karşılanacak.

 

  Şanlıurfa Ordu, Düzce, Sakarya
Gönüllü Eğitimleri 3-7 Temmuz 3-7 Ağustos
Yaz Okulu 9-28 Temmuz 9-28 Ağustos

 

Eğer sen de üniversiteye hazırlanıyor, üniversitede okuyor ya da yeni mezunsan ve çocuklar işe değil okula gitsin diyerek bu konuda bir şeyler yapmak istiyorsan artık başvuru formunu doldurmaya geçebilirsin:

http://bit.ly/haydigonulluol

 

 

Başvuru formunu, 19 Mayıs 2017 saat 18.00’a kadar gönderebilirsin.

 

 

Eğer soruların var ise gonullu@genchayat.org adresinden ya da 0212 277 53 23 nolu telefondan bize ulaşabilirsin.

 

 

Mülakatlar İstanbul’da yapılacaktır ancak gelemeyecek olanlar için SKYPE görüşmeleri de alternatif olarak değerlendirilecektir.

 

 

Bizi ve projeyi daha yakından tanımak istersen:

 

 

Facebook sayfamız: https://goo.gl/gfUI3O

 

Proje videomuz: https://goo.gl/9ynehd

 

 

GÖNÜLLÜLER BURAYA, ÇOCUKLAR OKUL

]]>
http://abprojeyonetimi.com/100-gonullu-araniyor-gonulluler-buraya-cocuklar-okula/feed/ 0 8644
Bulgaristan 11 Ay Avrupa Gönüllü Hizmeti http://abprojeyonetimi.com/bulgaristan-11-ay-avrupa-gonullu-hizmeti/ http://abprojeyonetimi.com/bulgaristan-11-ay-avrupa-gonullu-hizmeti/#respond Thu, 27 Apr 2017 05:45:55 +0000 http://abprojeyonetimi.com/?p=8642  

Bulgaristan Varna kentinde 1 Haziran 2017 – 30 Nisan 2018 tarihleri arasında çocuk merkezinde 11 ay (Uzun Dönem EVS)  Avrupa Gönüllü Hizmetinde bulunacak gönüllü katılımcılar aranmaktadır.

 

 

 

 

Gönüllü Profili:

– Uluslararası gençlik projesinde gönüllü olmayı isteyen

– 18 – 30 yaş arası

– MS Office programlarına hakim

– Açık görüşlü, yaratıcı ve gönüllülüğü benimseyen

– Gönderici akredite kuruluşa sahip

 

 

 

 

 

Başvuru Şekli:

Adaylar ayrıntılı özgeçmişleri, bu projede neden yer almak istediklerini anlatan motivasyon mektuplarını ile irina.panteleev@gmail.com adresine e-mail yoluyla başvuru yapmak zorundadırlar.

EVS gönderici kuruluş listesi ve başvuru ile ilgili makalemize ulaşmak için tıklayınız.

Diğer AGH/EVS ilanlarına ulaşmak için tıklayınız.

Motivasyon Mektubu Nasıl Yazılır makalemizi okumak için tıklayınız.

Blog yazarımız Seher Can’ın Avrupa Gönüllü Hizmeti deneyimi makalesi için tıklayınız.

Blog yazarımız Emre Gögebakan’ın Avrupa Gönüllü Hizmeti başvuru süreci makalesi için tıklayınız.

AGH/EVS mülakatı teknikleri makalemiz için tıklayınız.

AGH EN ÇOK SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI makalemiz için tıklayınız.

Son Başvuru Tarihi: 15 Mayıs 2017

 

 

 

 Kaynak

Bu ilan Avrupa Birliği resmi sitesinden duyuru amaçlı kaynak gösterilerek Türkçe diline çevrilmiştir. İlan sorumluluğu abprojeyonetimi.com sitesinde değildir. Özgeçmiş ve motivasyon mektubu hazırlanması işlemlerinde ÜCRETSİZ olarak kurumumuz destek vermektedir. Kurumumuzun başvurunun olumlu veya olumsuz sonuçlanması konusunda herhangi bir taahhüdü ve etkisi yoktur.

]]>
http://abprojeyonetimi.com/bulgaristan-11-ay-avrupa-gonullu-hizmeti/feed/ 0 8642
Hayat Kalitenizi Arttıracak 5 Web Sitesi http://abprojeyonetimi.com/hayat-kalitenizi-arttiracak-5-web-sitesi/ http://abprojeyonetimi.com/hayat-kalitenizi-arttiracak-5-web-sitesi/#respond Wed, 26 Apr 2017 08:31:56 +0000 http://abprojeyonetimi.com/?p=8633 Günümüzün çoğunu ya bilgisayarda ya da mobil cihazlarda internette geçiriyoruz. İnternet o kadar zengin bir hazine ki ulaşabileceğiniz bilgilerin sınırı yok. Peki size 5 site önersek ve birçok konuda kendinizi geliştireceğinizi söylesek? Hayat kalitenizi arttıracak ve size yeni ufuklar açacak 5 web sitesini sizler için derledik! Web sitelerine başlıklara tıklayarak ulaşabilirsiniz. Keyifli okumalar 🙂

 

 

 

1. MyFitnessPal

 

Fazla kilolarınız, sağlıksız beslenme ve sporsuz bir yaşam sizi en mutsuz edecek şeylerin başında! Düzenli ve sağlıklı bir hayatın en temel koşullarından biri kilo kontrolünüzü yaptığınız ve düzenli spor yaptığınız dönemler olduğunu siz de hissediyorsunuzdur. MyFitnessPal size çok yönlü olarak beslenme ve kilo kontrolü sağlayacak bir web sitesi ve spor konusunda da kalori takibi ile sizi teşvik eden bir uygulama. Hem web sitesinden hem de mobil uygulamadan kullanıma sahip olduğunuz MyFitnessPal sağlıklı yaşam ve kilo kontrolü için vazgeçilmez bir uygulama 🙂

my-fitness-pal

2. Rype

 

Rype; yabancı dil öğrenme konusunda gerçekten başarılı bir web sitesi. Size karşılıklı online derslerle kaliteli eğitimcilerden yabancı dil öğrenmenizi sağlıyor. Eğer devamlılık sağlarsanız ve biraz da kendiniz çalışırsanız Rype sayesinde kolaylıkla yabancı dil öğrenebilirsiniz.

rype-yabanci-dil

3. Calm

 

Zihninizi ve ruhunuzu meditasyonla özgür ve huzurlu kılmak başınıza gelebilecek en güzel şeylerden biri! Calm uygulaması da bu konuda size yardıma koşuyor ve etkin bir programla daha huzurlu bir hayata sahip olmanızı hedefliyor. Meditasyon programlarını takip edemeseniz de günlük 5 dakika siteye girip huzur verici işitsel materyalleri dinleseniz bile çok yararlı olacaktır 🙂

meditasyon-uygulaması

4. CreativeLive

 

Son yılların en trend eğitim uygulamalarından biri de online eğitim! Artık insanlar sınıf ortamında yüz yüze eğitim almaktansa, istediğiniz zaman istediğiniz yerden daha ucuza eğitim alabileceğiniz online eğitimleri tercih ediyor. Creative Live da size bu konuda gerçekten doyurucu ve ücretsiz bir içerik sunuyor. Sanat, iş dünyası, işletme, iktisat, müzik ve görsel sanatlar konusunda birçok eğitime ulaşabileceğiniz Creative Live sitesini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

creative-live

5. Spritz

Spritz; size çok iddialı bir konuyla geliyor: okuma hızınızı 2 katına çıkarmak 🙂 Spritz sitesinde aktif olarak eğitimlere katılırsanız ve egzersizleri yaparsanız bunu gerçekten başarabiliyorsunuz. Spritzi bire bir kullanan biri olarak söylemeliyim ki; gerçekten işe yarıyor ve okuma hızınız hissedilir derecede artıyor. Mutlaka bir göz atın 🙂

hizli-okuma

]]>
http://abprojeyonetimi.com/hayat-kalitenizi-arttiracak-5-web-sitesi/feed/ 0 8633
Microsoft Türkiye Yaz Okulu için Başvurular Başladı! http://abprojeyonetimi.com/microsoft-turkiye-yaz-okulu-icin-basvurular-basladi/ http://abprojeyonetimi.com/microsoft-turkiye-yaz-okulu-icin-basvurular-basladi/#respond Tue, 25 Apr 2017 07:57:25 +0000 http://abprojeyonetimi.com/?p=8631

Her yıl ağustos ayında teknoloji tutkunu 100 genci misafir ettiğimiz ve sektörün önde gelen liderleriyle bir araya getirdiğimiz Açık Akademi Yaz Okulu başvuruları açıldı!

Bu sene 31 Temmuz – 25 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek olan Açık Akademi Yaz Okulu’nda üniversite öğrencileri uygulama geliştirme eğitimleri almanın yanı sıra farklı sektörlerden liderlerle bir araya gelerek onların ilham verici hikayelerini dinleyecek ve iş dünyasını yakından gözlemleme şansını yakalayacaklar.

Genel bakış

Her yıl 1000’e yakın başvurunun arasından seçilen 100 öğrenci, birbirinden değerli konuşmacılarla bir araya geliyor. Bu yıl da önceki yıllarda olduğu gibi MVP’ler, MCT’ler ve BT profesyonelleri tarafından verilecek olan yoğun teknik eğitimlerde; bulut teknolojilerinden mobil ve masaüstü uygulama geliştirmeye kadar birçok farklı konuya değinilecek. Bunların yanı sıra iş dünyasının önde gelen firmalarının liderleriyle bir araya gelecek olan öğrenciler profesyonel dünyayı yakından tanıma fırsatı yakalıyor.

Microsoft Türkiye Açık Akademi Yaz Okulu’nda öğrenciler, teknoloji sektörünün önde gelen eğitimcileri tarafından hazırlanan yoğun bir ders programını takip ediyorlar. Teknik eğitimlerin yanı sıra gelecekte başarılı girişimler kurabilmeleri ve iş hayatında da yararlanabilmeleri amacıyla pazarlama, iş geliştirme, satış gibi konularda da dersler alıyorlar. Microsoft Türkiye, Açık Akdemi Yaz Okulu ile Türkiye’nin çok düşük bir paya sahip olduğu küresel bilişim pazarına katma değer sağlayacak, Türkiye’nin kalkınmasında anahtar rol üstlenecek genç yazılımcılar yetiştirmeyi hedefliyor.

Bu yıl neler var?

Microsoft Açık Akademi Yaz Okulu’nda bu yıl, temel uygulama geliştirme becerilerinin yanı sıra Xamarin, Chatbot, Unity, Microsoft Cognitive Services, VR/AR gibi teknolojiler, ayrıca nesnelerin interneti, büyük veri ve bulut teknolojileri konuları sektörün liderleri tarafından aktarılıyor olacak. Microsoft Açık Akademi Yaz Okulu’na katılan her öğrenci bir ayın sonunda büyük jüri önünde geliştirdiği projeyi sunma şansını da yakalayabilecek.

Açık Akademi Yaz Okulu hakkında detaylı bilgi almak için http://aka.ms/yazokulu adresine tıklayabilirsiniz.

Unutmayın; yaz tatili hiç bu kadar teknolojik olmamıştı!

Son başvuru tarihi; 7 Mayıs!

]]> http://abprojeyonetimi.com/microsoft-turkiye-yaz-okulu-icin-basvurular-basladi/feed/ 0 8631 Lüksemburg 1 Yıl Avrupa Gönüllü Hizmeti http://abprojeyonetimi.com/luksemburg-1-yil-avrupa-gonullu-hizmeti/ http://abprojeyonetimi.com/luksemburg-1-yil-avrupa-gonullu-hizmeti/#respond Tue, 25 Apr 2017 06:41:13 +0000 http://abprojeyonetimi.com/?p=8629 Lüksemburg Strassen kentinde Ocak 2018 – Aralık 2018 tarihleri arasında müzik okulunda 12 ay (Uzun Dönem EVS)  Avrupa Gönüllü Hizmetinde bulunacak gönüllü katılımcılar aranmaktadır.

 

 

 

 

Gönüllü Profili:

– Uluslararası gençlik projesinde gönüllü olmayı isteyen

– 18 – 30 yaş arası

– MS Office programlarına hakim

– Açık görüşlü, yaratıcı ve gönüllülüğü benimseyen

– Gönderici akredite kuruluşa sahip

 

 

 

 

Başvuru Şekli:

Adaylar ayrıntılı özgeçmişleri, bu projede neden yer almak istediklerini anlatan motivasyon mektuplarını ile evs@ugda.lu adresine e-mail yoluyla başvuru yapmak zorundadırlar.

EVS gönderici kuruluş listesi ve başvuru ile ilgili makalemize ulaşmak için tıklayınız.

Diğer AGH/EVS ilanlarına ulaşmak için tıklayınız.

Motivasyon Mektubu Nasıl Yazılır makalemizi okumak için tıklayınız.

Blog yazarımız Seher Can’ın Avrupa Gönüllü Hizmeti deneyimi makalesi için tıklayınız.

Blog yazarımız Emre Gögebakan’ın Avrupa Gönüllü Hizmeti başvuru süreci makalesi için tıklayınız.

AGH/EVS mülakatı teknikleri makalemiz için tıklayınız.

AGH EN ÇOK SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI makalemiz için tıklayınız.

Son Başvuru Tarihi: 3 Eylül 2017

 Kaynak

Bu ilan Avrupa Birliği resmi sitesinden duyuru amaçlı kaynak gösterilerek Türkçe diline çevrilmiştir. İlan sorumluluğu abprojeyonetimi.com sitesinde değildir. Özgeçmiş ve motivasyon mektubu hazırlanması işlemlerinde ÜCRETSİZ olarak kurumumuz destek vermektedir. Kurumumuzun başvurunun olumlu veya olumsuz sonuçlanması konusunda herhangi bir taahhüdü ve etkisi yoktur.

]]>
http://abprojeyonetimi.com/luksemburg-1-yil-avrupa-gonullu-hizmeti/feed/ 0 8629
Fransa’da 1 Yıllık AGH http://abprojeyonetimi.com/fransada-1-yillik-agh/ http://abprojeyonetimi.com/fransada-1-yillik-agh/#comments Mon, 24 Apr 2017 19:15:38 +0000 http://abprojeyonetimi.com/?p=8627 TAŞEV, Fransa’da 1 Haziran 2017– 30 Mayıs 2018 tarihleri arası gerçekleştirilecek 1 yıllık  AGH projesi için 1 gönüllü arıyor!

SON BAŞVURU TARİHİ: 29 NİSAN Saat 23.59

Proje aktivitelerine dair tüm detaylara bu link aracılığıyla ulaşabilirsiniz: Proje Bilgi Paketi

Finansal Destek
Gönüllülerin gidiş-dönüş uçak biletleri, konaklama, yeme içme masrafları ve cep harçlıkları Erasmus+ programı kapsamında program kuralları göz önünde bulundurularak karşılanacaktır.

 

Gönüllü Profili

 • Şehirden uzak, kırsal yaşama hazır
 • Meraklı-aktif
 • Farklı eğitim-öğretim yöntemlerine meraklı
 • Çocuklar, gençler ve engellilerle çalışmaya istekli
 • İnisiyatif alabilen, otonom, ekip içinde çalışabilen
 • Sanatla uğrasan (sirk sanatlarıyla ilgilenenler önceliklendirilecektir.)
 • Gönüllülük deneyimi olan
 • Uğraştığı sanatı paylaşmaya ve geliştirmeye hevesli
 • En az temel seviyede Fransızca dil bilgisi (opsiyonel)

 

Başvuru Süreci

 • Lütfen her satırı dikkatle okuyunuz ve başvurunuzda bu adımları izleyiniz. Aksi takdirde başvurunuz geçersiz sayılacaktır.

1-) EVS Başvuru formunu indirip İngilizce veya Fransızca olarak doldurunuz: Application Form – France EVS
2-) E-mail konu kısmına “EVS France” yazınız.
3-) Başvuru formunu france@tasevder.org  adresine 29 Nisan 23.59‘a kadar gönderiniz.

Fırsatlar için bizi sosyal medyada takip etmeyi unutmayın!

Facebook: facebook.com/tasevder

Instagram: instagram.com/tasevgenclik

]]>
http://abprojeyonetimi.com/fransada-1-yillik-agh/feed/ 2 8627
Portekiz’de Kısa Dönem Avrupa Gönüllü Hizmeti http://abprojeyonetimi.com/portekizde-kisa-donem-avrupa-gonullu-hizmeti/ http://abprojeyonetimi.com/portekizde-kisa-donem-avrupa-gonullu-hizmeti/#comments Sun, 23 Apr 2017 16:34:03 +0000 http://abprojeyonetimi.com/?p=8625 TAŞEV, Portekiz’de 1 Temmuz – 30 Ağustos arası gerçekleştirilecek kısa dönem AGH projesi için gönüllülerini arıyor!

SON BAŞVURU TARİHİ: 29 NİSAN Saat 23.59

Proje aktivitelerine dair tüm detaylara bu link aracılığıyla ulaşabilirsiniz: Proje Bilgi Paketi

Finansal Destek
Gönüllülerin gidiş-dönüş uçak biletleri, konaklama, yeme içme masrafları ve cep harçlıkları Erasmus+ programı kapsamında program kuralları göz önünde bulundurularak karşılanacaktır.

Başvuru Süreci

 • Lütfen her satırı dikkatle okuyunuz ve başvurunuzda bu adımları izleyiniz. Aksi takdirde başvurunuz geçersiz sayılacaktır.

1-) EVS Başvuru formunu indirip İngilizce olarak doldurunuz: Application Form – Portugal EVS
2-) E-mail konu kısmına “EVS Portugal” yazınız.
3-) Başvuru formunu portugal@tasevder.org  adresine 29 Nisan 23.59‘a kadar gönderiniz.

 

 

Fırsatlar için bizi sosyal medyada takip etmeyi unutmayın!

Facebook: facebook.com/tasevder

Instagram: instagram.com/tasevgenclik

 

 

Kaynak: http://tasevder.org/portekizde-kisa-donem-agh/

]]>
http://abprojeyonetimi.com/portekizde-kisa-donem-avrupa-gonullu-hizmeti/feed/ 2 8625
Üniversite Öğrencileri İçin 7 Zaman Yönetimi Tüyosu http://abprojeyonetimi.com/universite-ogrencileri-icin-7-zaman-yonetimi-tuyosu/ http://abprojeyonetimi.com/universite-ogrencileri-icin-7-zaman-yonetimi-tuyosu/#respond Sun, 23 Apr 2017 15:17:10 +0000 http://abprojeyonetimi.com/?p=8621 Sınavların yaklaşmasıyla birlikte, ev-iş ve üniversite hayatı arasındaki dengeyi kurabilmek için zaman yönetiminin nasıl yapılacağıyla ilgili düşünmemiz gerekiyor. Ancak günlerimizi düzenleyerek bu dengeye ulaşabiliriz.

Önceliklerimizi belirleyerek, sınav süreci sırasında işlerin yolunda gitmesi için kendimize en büyük şansı vermiş olacağız. Bunun geri dönüşü olarak da stres seviyemizi düşürmüş olacağız ki bu da üniversite hayatında başarı ve başarısızlık arasındaki farktır.

Aşağıdaki 7 ipucuna bakarak, neler yapabileceğinizi görebilirsiniz. Aynı zamanda da rahatlamak ve belki de biraz para kazanmak için fırsat bulabilirsiniz. 🙂 Hadi başlayalım 🙂

1) Ne yapmanız gerekiyor?

Zaman yönetiminizi geliştirmenin ilk aşaması, yapmanız gereken her şeyi liste halinde yazmak. Bu size bariz gelebilir, ancak tecrübe konuşuyor ki, çoğu öğrenci önemli işlerini hep son dakikaya bırakıyor, dolayısıyla bu durum alacakları notları ve yaptıkları işin kalitesini etkiliyor.

Listeyi düzenlerken tüm son teslim tarihlerini de ekleyin, hatta programınıza göre hangi önceliğinizin daha çok zaman gerektireceğine kadar not alın.

2) Bir çizelge oluşturun

Telefonunuzdaki planlayıcı, takvim veya çizelge gibi uygulamalardan en rahat kullandığınızı önceliklerinizi liste halinde eklemek için kullanın. Aynı zamanda, biyolojik saatinizi düşünerek gün içinde en atik olduğunuz saatleri de çalışma sürelerinizi planlarken belirtebilirsiniz.

Sosyalleşmek için zaman ayırın, ama yeterli uykuyu aldığınızdan da emin olma şartıyla. Çoğu insan çalışma sırasında uyanık kalmak ve odaklanmak için her gece 7-8 saat arası uykuya ihtiyaç duyar.

zaman-yonetimi-tuyo

3) Esnek ve gerçekçi olun

Genel olarak, gün içinde çalışmak, ders çalışmak, sosyalleşmek ve yapmanız gereken diğer işler için 8-10 saat ayırın.

Tam-zamanlı bir öğrenci olarak, seminer ve derslere harcadığınız zaman dâhilinde haftada 35 saatinizi okula ayırmak zorundasınız. İşlerin genelde beklediğinizden daha uzun sürebileceğini unutmamanız gerekiyor. Bu yüzden, düşündüğünüz süreden daha fazla sürebileceğini göz önünde tutarak bir göreve ayıracağınız ekstra zamanı belirlemeyi unutmayın.

4) Tekrara düşmemek için planlama yapın

İyi bir zaman planlaması için hayati değer taşıyan şey de çalışmanızla alakalı araştırma, planlama ve düşünmeye ayıracağınız zamanı iyi belirlemek. Kendinize yeni bilgiyi uygulayacak zamanı ayırın, ve o bilgiyi nasıl kullanacağınızı planlayın. Böylelikle araştırma tekrarından ve aynı bilgileri tekrar tekrar okumaktan kaçınmış olacaksınız.

Araştırma öncesi etkili planlamanın bir yolu da öğrenmek istediğiniz her şeyi listelemek, böylece ilerleme kaydettikçe her alt başlık altında notlar alabilirsiniz.

5) Vakit öldürmekten ve dikkat dağınıklığından kaçının

Vakit öldürmekten kaçınmanın bir yolu, ders çalışırken bulunduğunuz değişik mekânları düşünmeniz -En çok odaklanabildiğiniz yer neresiydi? En çok dikkatinizi dağıtan yer neresiydi?

Unutmayın, her insanda işe yarayan yöntem farklıdır. Bir başkasında etkili olan yol sizde olmayabilir. Bazıları için, arkadaş ortamında çalışmak verimliliği kısıtlayabilir. Ama diğerleri için de, grup halinde çalışmak motivasyonu artırabilir ve dikkat dağınıklığını engelleyebilir.

zamanim-yetmiyor

6) Ders aralarında kafanızı boşaltmak için egzersiz yapın

İster inanın ister inanmayın, egzersizler uykuyla aynı etkiyi verir. Ruh halinizi odaklayabilir, ders aralarında kafanızı boşaltmanıza yardımcı olabilir. Eğer egzersiz konusunda yeniyseniz, programınıza 10 dakikalık koşular ekleyin, ilerleme kaydettikçe bu miktarda egzersizi de artırın.

 

 

 

7) Programınız etkili oldu mu?

Programınızı sürekli gözden geçirmek ve yeniden değerlendirmek, herhangi bir üniversite görevini tamamlamanıza yardımcı olmak için herhangi bir değişiklik yapmanızın gerekip gerekmediğini tanımanıza yardımcı olabilir ve aynı zamanda arkadaşlarınız ve ailenizle rahatlamak ve zaman geçirmek için zaman ayırabilmenize de yardımcı olabilir.

 

 

Buse YILDIRIM

Proje Yönetimi Okulu Editörü

]]>
http://abprojeyonetimi.com/universite-ogrencileri-icin-7-zaman-yonetimi-tuyosu/feed/ 0 8621
E-Bursum Sosyal Medya Stajyeri Arıyor! http://abprojeyonetimi.com/e-bursum-sosyal-medya-stajyeri-ariyor/ http://abprojeyonetimi.com/e-bursum-sosyal-medya-stajyeri-ariyor/#respond Thu, 20 Apr 2017 18:30:33 +0000 http://abprojeyonetimi.com/?p=8617 E- Bursum Nedir?

2015 Eylül ayında kurulan E-Bursum, Türkiye’deki manuel burs sistemini dijitale taşıyan ve bunu yaparken burs sisteminin daha şeffaf, demokratik, ulaşılabilir ve eşitlikçi yapmayı hedefleyen bir sosyal girişimdir.

İş Tanımı:

E-Bursum sosyal girişiminin sosyal medya hesaplarının koordinasyonu, paylaşım görsellerinin tasarlanması ve sosyal medya görünürlüğünün arttırılması.

Sağlanılacak Faydalar:

* Bir Start-up’ın yaşayabileceği tüm süreçleri birincil olarak deneyimleme şansı

* Sosyal Girişim ekosistemini tanıma şansı

* Girişimci olmak isteyenlere nereden başlayabilecekleri konusunda yol gösterme

* Birçok konuda kapasite geliştirme eğitimlerine ve etkinliklerine katılma fırsatı

* Impact Hub içerisinde yer alan birçok etkinlikle, girişimle, girişimciyle tanışma fırsatı ve girişimcilik ekosistemini yakından tanıma şansı

Aranan Nitelikler:

* Öğrenmeye, değişime ve uç düşüncelere fazlasıyla açık,

* Sosyal medya veri analizlerine göre uygun gün ve saatlerde paylaşım yapabilen,

* SEO’dan iyi seviyede anlayan,

* Photoshop, Canva gibi araçlarla görseller hazırlayabilen,

* İnsanlarla iletişimi kuvvetli,

* İmla kurallarına çok iyi seviyede hakim,

* Gönüllü çalışacak,

Kişileri aralarında görmeyi çok istiyorlar!

İlgilenenlerin osman.gul@e-bursum.com adresine özenli bir motivasyon yazısı ve özgeçmişlerini göndermeleri yeterli. Herkese geri dönüş  yapılacaktır. 🙂

 

]]>
http://abprojeyonetimi.com/e-bursum-sosyal-medya-stajyeri-ariyor/feed/ 0 8617
Hayatınızda Bulunması Gereken 10 Hobi http://abprojeyonetimi.com/hayatinizda-bulunmasi-gereken-10-hobi/ http://abprojeyonetimi.com/hayatinizda-bulunmasi-gereken-10-hobi/#respond Thu, 20 Apr 2017 16:47:34 +0000 http://abprojeyonetimi.com/?p=8613  

Enstrüman Çalın

Konfüçyus demiş ya “Müzik insanın onsuz yapamadığı bir zevk yaratır.” Müziğin beyin fonksiyonlarını geliştirdiği bilimsel araştırmalarla da ortaya konmuştur.

Müzik insanın iç dünyasındaki duyguları ve psikolojik durumunu açığa çıkarmak için güzel bir yoldur. Ayrıca bir çok araştırmacı bir enstrüman çalmanın hafızayı güçlendirdiği yönünde de hemfikir.

Enstrüman çalmayı öğrenmek biraz vakit alacağından sabretmeyi ve konsantre olmayı da öğretir.

2. Çok Okuyun

Okumak insanı geliştiren, ufkunu açan en önemli alışkanlıktır. Burada çok okuyun derken geniş bir okuma yelpazesinden bahsediyoruz yani romanlar biyografiler veya bilimsel kitaplar okumanızdan.

Okumak stresi azaltır, farklı duyguları tatmanızı sağlar ve bir çok konuda yeni bilgi edinmenizi sağlar. Tüm bunlar kendinizi daha iyi hissetmenize, pozitif düşünmenize neden olur.

Okumak bilginizi geliştiren, üretimi arttıran ve hedefler ulaşmak konusunda sizi daha becerikli yapar.

3. Meditasyon Yapın

Meditasyonun en önemli yararı kendinize odaklanmanız ve kendinizi tanımaktır. Meditasyon bireylerin kendi varlıklarının değerini anlamalarında yardımcı olur.

Stresi azaltarak bir çok endişeyi kenara bırakmanıza yardımcı olur. Meditasyon sayesinde kafanızı dinleyerek öğrenmeye açık bir hale gelir plan yaparken daha verimli olursunuz.

Düzenli meditasyon yapmak kendiniz üzerindeki kontrolü ele almanızı sağlar ayrıca metotları bilerek uygularsanız becerilerinizde ve yeteneklerinizde gelişmek görürsünüz.

meditasyon

4. Zihin Egzersizleri Yapın

Vücudunuzu egzersiz yaparak dinç tutmak zorunda olduğunuz gibi beyninizi de egzersizle sağlıklı tutmalısınız. Düzenli olarak zihin egzersizleri yaparsanız öğrenme anlama kabiliyetinizi arttırırsınız.

Sudoku, puzzle, bulmaca gibi hepimizin aslında bildiği aktivitelerle egzersiz yaparsanız beyninizin yeni bağlantılar kurma yeteneğini geliştirirsiniz. Bunun sonucunda ise daha verimli ve üretici düşünme yeteneği geliştirirsiniz.

5. Egzersiz Yapın

Sağlıklı bir beynin anahtarı sağlıklı vücuttur. Vücuttaki kaslar gibi beyin de spordan olumlu etkilenen bir kastır. Düzenli egzersiz stresi azaltır ve daha iyi uyumaya neden olur.

Doktorlar kan akışının düzenli olmasının beyni büyük ölçüde etkilediğini düşünüyor. Yani egzersiz yaparak kan akışınızı düzene sokarak yeni beyin hücresi üretimine de faydalı olabilirsiniz.

6. Yabancı Dil Öğrenin

Yeni bir dil öğrenmek kolay olmayabilir fakat kişiyi daha zeki yaptığı bilinen bir gerçektir.

Bir dili öğrenirken hem dilbilgisi kurallarını hem de yeni kelimeleri öğrenmek için çaba sarfedriz ve bu da zihin becerimizin gelişmesinde çok etkilidir.

Ayrıca araştırmalar dil bilen ve bu yeteneğini geliştiren kişilerin plan yapmada, problem çözmede ve karar vermede daha becerikli olduğunu ortaya koymuştur.

8. Duygularınızı Kağıda Aktarın

Yazı yazmanın bir sürü yararı vardır tabi ve zekayı geliştirmesi bunlardan biridir.

Yazmak dilinizi geliştirmenize yardımcı olmanın yanında yaratıcılık, hayal gücü odaklanma ve kavrama yeteneğinizi de güçlendirir.

Yazarlar genelde çok zeki insanlar olarak görülür. Siz de kendini farklı şeyler yazarak ifade edebilirsiniz. İster deftere ister blog sayfanıza yazın. Nereye yazarsanız yazın kendinizi ifade yeteneğiniz ve bakış açınız gelişecektir.

seyahat-hobi

8. Yeni Yerlere Seyahat Edin

Seyahat etmek sadece sıkılmanızı önlemez, zekanızı da geliştirir. Fiziksel ve zihinsel olarak aktif kaldığınız için stresten kurtulmanızı sağlar. Stresten kurtulduğunuzda ise görevlerinize, gözlemlerinize ve kendinize daha iyi odaklanmanızı sağlar.

Her gittiğiniz yerde öğrenecek yeni şeyler bulursunuz. Çeşitli insanlarla tanışır farklı yemekler, toplumlar ve yaşam biçimleri görürsünüz. Bu da hayata ve kendinize daha farklı yönden bakmanızı sağlar.

9. Farklı Yemekler Yapın

Birçoğumuz yemek yapmayı vakit kaybı olarak görüp kaçınırız.

Ancak bunun aksine yemek yapma fırsatı bulduğunuzda sevinin çünkü farklı yemekler denemek yaratıcılığı arttırıyor. Ayrıca detaylara önem vererek ortaya bir ürün çıkarmak insanı mutlu hissettiriyor.

Yemek yaparken aynı anda birkaç işle meşgul olmayı öğrenip daha hızlı kararlar alabilirsiniz. Tüm bunlar da zekanızı ve becerinizi geliştiren faktörlerdendir.

10. Spor Yapın

Düzenli olarak spor yapmak hem zihni hem vücudu geliştirir. Beynin daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

Spor yapanları izlemek bile beyin kaslarını çalıştırır, takımda yer almak ise sorumluluk duygusunu, kontrol becerisini ve özgüveni geliştirir.

Ünlü atletler genelde zekalarıyla da tanınmış kişilerdir. Futbol, basketbol veya voleybol oynadığınızın bir önemi yok. Hangi spor dalı olursa olsun zihin beceriniz gelişecektir.

Şura ÇAN

Proje Yönetimi Okulu Editörü

]]>
http://abprojeyonetimi.com/hayatinizda-bulunmasi-gereken-10-hobi/feed/ 0 8613