Etkili Bir Lider Olduğunuzu Gösteren 7 İşaret

Etkili Bir Lider Olduğunuzu Gösteren 7 İşaret

Her zaman bir patron olarak nasıl olduğunuzu ölçmek kolay değildir.

Raporlarınız her zaman size çalışanlarınızın performansını nasıl düşürdüğünüzü ya da neleri iyi yaptığınızı göstermez.  Bu soruna en iyi çözüm muhtemelen, doğrudan geri bildirim almak için soru sormaktır. Ama nereden başlayacağız?

Araştırmaları ve uzman görüşleri baz alarak, harika işler çıkarmak için takımınızı nasıl topladığınızı ve motive ettiğinizi gösteren 7 işareti topladık. Kendinize bu davranış ve özelliklerden kaçının sizi tanımladığını sorun ve çalışanlarınıza da aynısını sorarak durumu değerlendirin.

İşte etkili bir lider olduğunuzu gösteren 7 işaret…

1. Genellikle Pozitif Olmak

2015 yılında yapılan bir araştırma mutlu insanların daha etkili liderler olduğunu gösteriyor.

Bu büyük ölçüde doğrudur çünkü pozitif insanların dönüşümcü bir liderlik göstermeleri daha olasıdır. Bu; onların özellikle takım arkadaşlarına ilham vermekte, onları motive etmek ve anlayarak ufuklarını açmakta daha iyi oldukları anlamına gelir.

Araştırmalara göre etkili liderlik üzerinde pozitifliğin, dışa dönüklükten daha iyi bir gösterge olduğu tespit edilmiştir.

Bu, kendinizi her ekip toplantısında gülmeye zorlayın demek değildir. Genel pozitif tutum, ilgi ve becerileriniz gülümsemekten daha etkilidir.

 

 

 

2. Değişimden Korkmamak

Liderlik geliştirme danışmanlığı Zenger/Folkman tarafından yürütülen 65,000’den fazla lider üzerinde yapılan bir araştırmaya göre; genç yöneticiler, yaşlı meslektaşlarına göre daha etkili olarak algılanmaktadır.

Zenger/Folkman; genç yöneticilerin göreceli deneyimsizliklerinin, değişiklikler hakkında daha iyimser ve “değişim şampiyonu” olmaya daha hazır olduklarını gösterdiğini söylüyor.

 

 

 

3. Duygusal Olgunluk

Teknik bir terim olan “duygusal olgunluk”, duygusal olarak dengeli, makul ve dikkatli olmak anlamına gelmektedir.

İş psikoloğu Tomas Chamorro-Premuzic, The Harvard Business Review’da “ Dünyanın en iyi yöneticilerinin, heyecanlı olmak yerine sakin; kararsız olmak yerine tutarlı ve aynı zamanda kibar ve düşünceli olduklarını” yazmıştır.

Google’ın Ceo’su  Sundar Pichai, bu kadar başarılı olmasının bir sebebi olarak bu durumu söylemektedir. Steve Jobs gibi duygusal yönden dengesiz olmak yerine, örneğin Pichai gibi tutarlı davranışlar sergileyerek öngörülebilir olmak başarı için daha doğru bir davranıştır.

Başka bir ifadeyle Jobs, bu kural için bir istisnadır diyebiliriz. Takımınıza liderlik etmek istiyorsanız, Pichai’yi örnek almanız daha iyi olacaktır 🙂

4. Bütünlüğü Göstermek

Chamorro-premuzic’a göre bütünlük liderlik için ana parçalardan birini oluşturur. İş etiğine aykırı olarak hareket etmek ve buna bağlı kötü davranışlarda bulunmak eninde sonunda sizin ve organizasyonunuzun kötü görünmesine sebep olacaktır.

Hatta analizlere göre çalışanları ile yüksek düzeyde bütünlük sağlayan işverenler (ceolar)’in yıllık geri dönüş oranı %9.4 u bulurken bu düzeyde bütünlük sağlayamanlarınki ise yalnızca %1.9 u bulabilmektedir.

Psikolog Travis Bradberry liderlerin kendilerine zarar verdikleri bazı tuzaklar olduğunu bizlere gösteriyor.

Bu tuzaklara örnek vermek gerekirse; sürekli raporlar istemek, çalışanlardan hep daha fazlaısnı istemek ve yapılan işlere karışmak. Unutulmamalıdır ki yapılan iş; işçi ve işveren taraflarından farklı görünür. Bu sebeple çalışanlarınıza bir şans verin ve bırakın işlerini kendi bildikleri şekilde yapsınlar.

5. Çok Çalışmak

Yıllarca süren araştırmalar; “Sorumluluk duygusu ile hareket etme, tertipli ve çalışkan olmaya eğilimli olma, sürekli başarıyı öngören tek büyük kişilik özelliğidir” diyor.

2002’deki çalışmaların bir incelemesine göre; dışadönüklükten sonra sorumluluk duygusu ile hareket etmek, liderliğin ortaya çıkışında en iyi ön göstergedir. Bu, ayrıca sorumluluk duygusu ile hareket eden insanların yönetici olmalarının ve yönetici olduktan sonra işlerinde daha başarılı olmalarının diğer insanlara göre daha olası olduğu anlamına gelir.

6. Vizyonunuzu Göstermek

Bir başka Zergen/Forkman araştırması; yenilikçi liderlerin en önemli özelliğinin “canlı bir şekilde geleceğe dair vizyonlarını tarif edebilmeleri” olduğunu bulmuştur.

“Bir şeyi geliştirmek ve gerçekleştirmek bunu söylemekten zordur.”

Yönetici koçu ve yazarı Suzanne Bates ,liderlerin rehberlik için ona geldiklerinde genellikle ne olabileceklerine dair bir resim oluşturmak istediklerini söylüyor.

“Big Idea” liderlerin vizyonlarını daha iyi göstermeleri için Bates’in kullandığı bir stratejidir. Bu stratejiye göre, vizyonunuzu maksimum 25 kelime ile özetlemelisiniz ve ifadeniz üç bölümden oluşmalıdır: bir öneri, bir sonuç ve bir fayda.

7. İş Arkadaşlarınıza Saygı Göstermek

Dünya çapındaki yaklaşık 20,000 çalışan ile yapılan bir araştırmayla; çalışan bağlılığı için en önemli liderlik özelliğinin “saygı” olduğu tespit edilmiştir.

Eş yazar Christine Porath, The Harvard Business Review’da yaptığı bir çalışmada, liderleri tarafından saygı duyulduğunu hisseden çalışanların %55 oranında işlerine daha fazla bağlandıklarını yazmıştır. Porath, liderlere işe alım sürecinin başından itibaren bir saygı kültürü yaratmalarını öneriyor.

Kevser Ayvaz

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı

 

 

Son Yazılar
Bir cevap bırakın