Avrupa Gönüllü Hizmeti Nedir? Ne Değildir?

Avrupa Gönüllü Hizmeti Nedir? Ne Değildir?

Eğer Avrupa Gönüllülük Hizmeti programlarından yararlanmak istiyorsanız öğrenmeniz gereken en önemli şeyin AGH’nin 2 maddede ne olmadığıdır. AGH denildiğinde pek çok kişinin aklına gelen yanlış şeyler:

 

 

  1. Kesinlikle bir dil eğitim aracı değildir, özellikle İngilizce öğrenmek isteyenler için söylüyorum.

(İngilizcenizi geliştiremeyeceğinizi veya gitmekte olduğunuz ülkenin kendi dilini öğrenemeyeceğinizi demiyorum)

  1. Ücretsiz bir şekilde yararlanılan yurtdışı seyahat programı değildir.

 

 

 

(Gittiğiniz zaman başka şehirleri, ülkeleri gezemeyeceksiniz ya da ücret ödeyeceksiniz de demiyorum)

Ben Ocak 2016 tarihinde Ukrayna’da kısa dönem(1 ay) bir agh projesinde yer aldım. Ve şimdi sizlere bu süreçte edindiğim tecrübelerimi kısaca anlatacağım (2017 Şubat 1 itibari ile de 7 ay boyunca Fransa’da uzun dönem bir agh projesinde yer alacağım).

Evet tam 2 defa agh yapmış olacağım. Bilmeyenler için söyleyeyim, ki şiddetle tavsiyemdir, ilk seferde kısa dönem(max. 2ay) agh yaparsanız toplam 12 ayı geçmeyecek şekilde uzun dönem bir projeye katılabilirsiniz (Mesela benimki 1+7=8 ay,evet tekrardan 12 aya tamamlayabilmek için 4 aylık bir projeye katılamıyorum).

Bir projeye seçilmeden önce ne kadar çok araştırırsanız araştırın, AGH’nin tam olarak ne demek olduğunu oraya gidince anlıyorsunuz. Benim fikrim ise ilk deneyiminizi kısa dönem yaparak tatlı ve kısa bir tecrübe sahibi olduktan sonra uzun dönem yaparsanız daha mutlu, verimli ve aktif bir proje geçirirsiniz. Malum, olmak istemediğiniz bambaşka bir ülkede uzun bir süre bulunmak istemezsiniz.

Çocuklarla iletişime geçmeyi seven bir insan olduğumdan dolayı Ukrayna’daki proje de 7-16 yaş arası çocuklarla ilgiliydi ancak benim şansıma ben gittiğimde bir aylık projede 3.5 hafta okullar tatil oldu. Yani çok üzücüdür ki istediğim kadar tecrübe edinemedim. İstekli birisi olduğum için çocuklarla gerek okul dışında buluşup, gerek diğer Avrupa gönüllüleriyle farklı projeler gerçekleştirdim. Yani gelsin partiler gitsin partiler şeklinde bir süreç geçirsem de, agh zorla çalıştırılan bir program olmasa da, bulunduğum projede almam gereken sorumlulukları almayı öğrendim, ki en önemli konu da budur.

Burada kısaca anlatmak istediğim kendinize uygun proje ararken, önceliğiniz hayalinizde olan bir ülke, gezebileceğiniz veya bol bol party yapabileceğiniz bir ortam değil, sorumluluklarını alabileceğiniz, keyifli vakit geçirip istekli çalışabileceğiniz size uygun bir proje olmasıdır. Sonrasında zaten bol bol gezme fırsatı elde edebileceğiniz gibi partylerin hepsi de sizin ayağınıza gelecektir. Projede mutlu olmak çok önemlidir, unutmayın zorla çalışmaya gitmiyorsunuz.

 

 

Dil konusuna gelirsek benim tavsiyem iletişim kurabilecek seviyede bile olsa İngilizce çok önemlidir. Sürekli iletişim halinde olmanız gerektiğinden çok ihtiyacınız olacak. Eğer İngilizce bilmiyorsanız ve sizden başka İngilizce bilen bir diğer Türk gönüllü ile gidiyorsanız burada sizin öğrenmeye istekli olmanız çok önemlidir. Yani meraklı ve ilgiliyseniz İngilizce bilen arkadaşınızın yardımıyla bu sorunu minimuma indirebilirsiniz.

Son olarak söylemek isterim ki, pek çoğunuz projelere başvurup ya bir geri dönüş alamıyor ya da hep olumsuz cevap alıyorsunuzdur. Pes etmeyin. Ukrayna’dan sonra Fransa’da gerçekleştireceğim projeye seçilene kadar yaklaşık 8 ay akla karayı seçip, onlarca projeden olumsuz sonuç aldım. Evet bazen kolay olmuyor ama değiyor.

avrupa-gonullu-hizmeti-nedir

Bence AGH, ücretsiz yurtdışına çıkma ve bir dil eğitimi olmadığı, daha çok insanın kendi alanındaki tecrübelerini sınırsız geliştirebileceği, ilerideki iş hayatına olumlu yönde etki edebilecek bir program olup, din, dil, ırk ve kültür gibi konularda aydınlanıp bunun yanı sıra başka bir ülkeye adapte, vize işleri, oturum izni ve insan hakları gibi sayısız konularda yaşayarak tecrübe kazandıran bir programdır

Eğer sıkılmadan okuysanız ve yardımcı olabildiysem ne mutlu bana!

Yılmaz GÜRSES

Her türlü sorularınız için iletişim: grss.y@hotmail.com

Son Yazılar
Bir cevap bırakın