AGH En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları

AGH En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları

 

Avrupa Gönüllü Hizmeti’ni (AGH) birinden veya bir yerden bir şekilde duydunuz ,Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) nedir ne değildir araştırdınız, farklı bir tecrübe yaşamak için hayatınızın fırsatı olduğuna karar verdiniz , ama aklınıza takılan bazı konu ve sorular var. Eski bir AGH gönüllüsü olarak döndüğümden beri bana en çok sorulan, en çok merak edilen konuları, bu yazımda toplamaya karar verdim. Buyurunuz efendim 🙂

 

*AGH’ye katılmam için bir proje mi yazmam gerekiyor?

-AGH için bir proje yazmanıza gerek yok. Siz AB komisyonunca onaylanmış hali hazırda bir projenin uygulama aşamasında, herhangi bir pozisyonda görevlendirilmek üzere seçiliyorsunuz.

*AGH için bir derneğe üye olmak zorunda mıyım?

-Hayır. Bir derneğe üye olma zorunluluğu veya bir kurumu temsilen gitmek gibi bir durum söz konusu değil.Fakat bir derneğe üye olmanın, aktif rol almanın artı puan olduğunu , seçimlerde önemli rol oynadığını görmekteyiz.

*Projeleri nereden bulabiliriz, takip edebiliriz?

– Öncelikle proje seçimi ile ilgili nacizane birkaç öneride bulunmak isterim. Yapabileceğinizi düşündüğünüz projelere başvurun lütfen. Fayda sağlayacağınızı düşündüğünüz, sizin de faydalanacağınız, ilgi alanınıza yönelik proje seçmeniz hem sizin hem de kurumunuzun mutlu ve keyifli bir agh dönemi geçirmesine vesile olacaktır. Yurtdışına çıkayım da hangi proje olursa olsun demeyin. Bu proje sizin orada işiniz olacak, emin olun keyif almayacağınız bir işte çalışmak sizi en kısa sürede sıkacak ve veriminizi düşürecek. Gönüllülüğün tamamen moral ve motivasyona bağlı bir iş olduğunu lütfen unutmayın!

Güncel AGH ilanlarını bulabileceğiniz bazı sayfalar;

http://europa.eu/youth/vp/opportunity_list_en

http://www.youthnetworks.eu/SearchVacancy.aspx 

http://abprojeyonetimi.com/tag/agh-ilanlari/

https://www.facebook.com/CanakkaleKozaGenclikDernegi?fref=ts

https://www.facebook.com/groups/EVS.vacancy/

https://www.facebook.com/abprojeyonetimi

 

* X ülkesindeki AGH projelerine kabul almak için ne yapmalıyım?

– Arkadaşlar spesifik bir ülkenin projelerine seçilmek için şunlar yapılmalı, bu yol izlenmeli diye standart kurallar yoktur. Yalnız, özellikle gitmek istediğiniz bir ülke varsa birkaç durum seçilmenize yardımcı olabilir.Örneğin; gitmek istediğiniz ülkenin dilini biliyor olmanız, ülkede daha önce bulunmuş olmanız veya bulunmaya çok istekli ve meraklı olduğunuzu iyi ifade etmeniz gibi. Bunlar dışında AGH ülke bazlı değil proje bazlı çalışır. Yani ülkeye uygunluğunuzdan ziyade projeye uygunluğunuza daha çok bakılır.

*Agh ilanına nasıl başvuru yapıyoruz ?

– Kendinize uygun olduğunu düşündüğünüz projenizi bulduysanız hemen CV nizi ve motivasyon mektubu denilen projeyi ne kadar istediğinizi, projeye neler katabileceğinizi ve geçmişteki tecrübelerinizi anlattığınız belgeyi ilgili mail adresine yollayarak bireysel başvurunuzu yapmış oluyorsunuz.

*Cv ve motivasyon mektubunu nasıl hazırlıyoruz?

– CV’nizi İngilizce olmak şartıyla istediğiniz formatta hazırlayabilirsiniz. Aynı şekilde motivasyon mektubunuzu da İngilizce olmak şartıyla istediğiniz formatta hazırlayabilirsiniz. Buradan motivasyon mektubu ile ilgili bilgiler edinebilirsiniz.

 http://abprojeyonetimi.com/motivasyon-mektubu-nasil-yazilir/

*Projeye başvuru sonrası süreç nasıl işliyor?

– Seçtiğiniz projeye başvuru yaptıktan sonra yapmanız gereken beklemek. Eğer olumsuz bir geri dönüş alırsanız, umudunuzu kaybetmeden başka bir proje arayışına girin. Eğer sonuç olumlu ise ev sahibi kurum sizi daha iyi tanımak ve projeye uygunluğunuzu teyit etmek için sizden bir skype mülakatı talep edebilir. Bu mülakat hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

http://abprojeyonetimi.com/agh-mulakati-ve-skype-gorusmesi/

Eğer mülakatınızdan da olumlu sonuç alırsanız sizden bir gönderici kuruluş bulmanız istenecektir.

Not: Skype mülakatı gerçekleşmeden de kabul alabilirsiniz. Her ev sahibi kuruluş mülakat talep etmeyebilir.

*Gönderici kuruluşu nereden, nasıl bulabilirim?

– Türkiye’deki akredite olan gönderici kuruluş listesine http://europa.eu/youth/evs_database sayfasından, sol köşede ‘organisation country’ kısmından Türkiye’yi seçip filtreleyerek ulaşabilirsiniz

Listeden kendi şehrinizde olanların yanı sıra diğer şehirdekilere de mail yoluyla ulaşarak gönderici kuruluş arayışında olduğunuzu belirtebilirsiniz. Gönderici kuruluş bulma kısmı oldukça basit bir aşamadır. Hali hazırda bir projeye kabul almış birine akredite olan gönderici kuruluşların herhangi biri kolaylıkla gönderen kuruluş olabilir.

*İngilizce bilmemin çok önemi var mı?

– Bildiğiniz gibi AGH’de İngilizce bilme şartı aranmıyor. Fakat bu bir zorunluluktan ziyade her şeyden önce bir ihtiyaçtır arkadaşlar. Biraz olsun İngilizce bilmek hem projeye kabul aşamasında hem de orada varışınızdan dönüşünüze kadar size büyük kolaylık sağlayacaktır. En azından ne istediğinizi anlatacak kadar, yer soracak kadar İngilizce bilmeniz önemli.O kadarını dahi bilmemek direkt olarak yine sizi zorlar kimseyi değil.

*Proje süresince nerede konaklayacağım?

– Konaklama konusunda standart bir kural yoktur. Ev sahibi kuruluşunuza bağlı olarak AGH gönüllülerince kullanılan bir evi diğer gönüllülerle paylaşabilir veya bir öğrenci yurdunda kalabilirsiniz. Çok yaygın olmamakla birlikte bir ailenin yanında konaklama durumu da söz konusu olabilir.

*Ne kadar cep harçlığı veriliyor ve yeterli oluyor mu?

–  Verilen aylık cep harçlığı gideceğiniz ülkenin ekonomisine göre değişiyor. Örneğin; Almanya ve İspanya-105 euro, Portekiz ve Çek Cumhuriyeti-95 euro, İtalya 115 euro, Danimarka-140 euro. Fakat aylık elinize geçen miktar(cep harçlığı+yemek,genel ihtiyaçlar) projeye göre değişiklik gösterebilir.Aynı ülkede iki AGH gönüllüsü aylık farklı miktarda para alabilir bu da yol ve konaklama masraflarına bağlıdır.

Yetip yetmeme konusu tamamen size bağlı. Genel olarak verilen harçlık yeme-içme, şehir içi gezme ve genel giderlere rahatlıkla yetecek kadardır. Eğer biraz iktisat yaparsanız çok rahat para biriktirebilirsiniz. Burada iktisattan kastım yemeğinizden veya genel(temizlik) ihtiyaçlarınızdan kısmak kesinlikle değil. Örneğin fazla sigara kullanmak(sigara oldukça pahalı), kılık kıyafet alışverişi fazla yapmak, her hafta sonu başka bir şehri ziyaret etmek gibi  hafif lükse kaçan eylemlerden kısmak. Kendimden örnek verecek olursam, Portekiz oldukça ucuz bir ülkeydi ve ben çok rahat para biriktirip , o parayla birçok ülkeyi gezmiştim.

*Ne kadar izin günümüz oluyor, gezme fırsatı bulabilir miyim?

– Haftada 2 gün izniniz var. Genellikle bu 2 gün hafta sonu olmakla birlikte çalışma günlerine göre değişebilir. Onun dışında aylık 2 gün daha izin hakkınız bulunuyor. Yani altı aylık bir projede toplam izin gününüz hafta sonları ve resmi tatiller hariç 12 gündür. Bu tatillerinizi her ay ikişer gün kullanabileceğiniz gibi biriktirip toplu olarak da kullanabilirsiniz. Gezmek için rahat rahat vaktiniz olacak hiç merak etmeyin.

EVS gönderici kuruluş listesi ve başvuru ile ilgili makalemize ulaşmak için tıklayınız.

Diğer AGH/EVS ilanlarına ulaşmak için tıklayınız.

Motivasyon Mektubu Nasıl Yazılır makalemizi okumak için tıklayınız.

Blog yazarımız Seher Can’ın Avrupa Gönüllü Hizmeti deneyimi makalesi için tıklayınız.

Blog yazarımız Emre Gögebakan’ın Avrupa Gönüllü Hizmeti başvuru süreci makalesi için tıklayınız.

AGH/EVS mülakatı teknikleri makalemiz için tıklayınız.

Umarım AGH’nin kafanızda biraz daha netleşmesine yardımcı olabilmişimdir.

 

Sevgiler..

 

Seher Can- 2015

abproje

Son Yazılar
Yorum ( 28 )
 1. Fatma Nur
  2 Mayıs 2015 at 00:40
  Cevapla

  MERHABA, PROJE NE KADAR SÜRE İÇİN GEÇERLİ? BU YAZ İÇİN BAŞVURSAM 2 AYLIK OLABİLİR Mİ?

  • abproje
   2 Mayıs 2015 at 10:32
   Cevapla

   Merhabalar; ilanlarda süreler belirtilmektedir, özel durumlar için lütfen karşı taraftaki kurumla iletişime geçiniz.

 2. ezgi
  24 Haziran 2015 at 00:41
  Cevapla

  ‘Gönderici akredite kuruluşa sahip’ den kasıt tam olarak ne acaba açıklar mısınız ?

  • abproje
   24 Haziran 2015 at 08:51
   Cevapla

   Merhaba Ezgi Avrupa Gönüllü Hizmeti programına gitmek için gönderici bir kuruluşa sahip olman gerekmektedir. Gönderici akredite kuruluşların listesine https://europa.eu/youth/evs_database adresinden bakabilirsin.

 3. Türkay
  17 Ekim 2015 at 23:06
  Cevapla

  MERHABA BEN DAHA ÖNCEDEN BAŞKA BİR KURULUŞ TARAFINDAN POLONYADA 5 AYLIK EVS YAPMIŞTIM. TEKRAR PROJEYE KATILMAM MÜMKÜN MÜ ACABA ?

  • abproje
   17 Ekim 2015 at 23:51
   Cevapla

   Merhaba ne yazık ki uzun dönem yaptığınız için tekrar evs yapamazsınız

  • ebru
   8 Şubat 2016 at 15:28
   Cevapla

   Merhaba.daha önce bir projede yer aldığınızı gördüğüm için sizden bilgi almak isterim .sıze ulasmam mumkun mu acaba ?

 4. Sevilay
  10 Şubat 2016 at 18:23
  Cevapla

  Merhaba,

  30 yaş sınırı değişme ihtimali var mı ben 31 yaşındayım ve gönüllü hizmete gitmeyi çok istiyorum.

  Tesekkür ederim.

  • abproje
   10 Şubat 2016 at 19:03
   Cevapla

   Maalesef şu an için o konuda bir değişiklik ön görülmüyor, sitemizdeki gençlik projelerine başvurabilirsiniz

 5. Fatih
  24 Şubat 2016 at 14:46
  Cevapla

  Lise bitmeden gidilebilir mi

  • abproje
   24 Şubat 2016 at 15:48
   Cevapla

   Merhaba Fatih 18-30 yaş arasında herkes gidebilir, lise veya üniversite fark etmiyor.

 6. miraç
  9 Nisan 2016 at 23:52
  Cevapla

  Erzurum’dan YAZIYORUM, üniversite okuduğum için UZUN soluklu bir gönüllü projeye KATILAMAM, lâkin kendimi geliştirmek ve bir gönüllü is le daha uğraşmak için yaz dönemine denk gelen bir aylık projeler var mı?

  • abproje
   10 Nisan 2016 at 01:11
   Cevapla

   Maalesef şu an aradığınız türde bir proje bulunmamaktadır, sitemizde gençlik projeleri bölümde 4-10 gün arası projeler bulunmakta, o bölüme bakabilirsiniz.

 7. Mustafa
  29 Mayıs 2016 at 15:37
  Cevapla

  Merhaba,
  Ben bir arkadaşımla beraber gitmek istiyorum. İtalya, Fransa, Almanya gibi Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden birine gitme şansımız var mı acaba?

  • abproje
   29 Mayıs 2016 at 15:51
   Cevapla

   Merhaba Mustafa sana ayrıntılı bir şekilde yardımcı olabilmemiz için info@abprojeyonetimi.com adresinden bize ulaşabilirsin.

 8. handan dikmen
  11 Ekim 2016 at 12:30
  Cevapla

  Merhaba yas 30 dan fazla hangi projelere katilabilirm

  • abproje
   11 Ekim 2016 at 13:16
   Cevapla

   Merhaba sitemizde bulunan Gençlik Projeleri bölümünde çoğu projede yaş kriteri bulunmamaktadır.

 9. esra
  25 Kasım 2016 at 13:29
  Cevapla

  merhabalar ben irlandaya gönüllü başvurmak istiyorum yalnız kafama takılan nokta şu. 2018 de kamu kurumuna atanırsam ve bu zaman proje zamanına denk gelirse projeyi bırakma imkanımız var mı

  • abproje
   25 Kasım 2016 at 13:53
   Cevapla

   Maalesef projeyi bırakma imkanınız bulunmamaktadır.

 10. Deniz oguzbey
  7 Ocak 2017 at 12:33
  Cevapla

  2 kişi gitmek istiyoruz aynı yere gitme gibi bir imkanımız var mı?

  • abproje
   7 Ocak 2017 at 19:46
   Cevapla

   Var ama çok düşük ihtimal 🙂

 11. feyza
  13 Ocak 2017 at 14:29
  Cevapla

  merhaba peki konaklama nasıl oluyor? gönüllü arkadaslar nerelerde kalıyorlar? ücret ödüyorlar mı bilgi verir misiniz

  • abproje
   14 Ocak 2017 at 19:58
   Cevapla

   Konaklama ev sahibi kuruluş tarafından ayarlanıyor ve herhangi bir ücret ödenmemektedir.

 12. Abdullah ÖZALPGİL
  25 Şubat 2017 at 18:43
  Cevapla

  Merhaba, hazırlayacağımız CV’nin mutlaka Europass formatında olması gerekiyor mu acaba yoksa normal olarak hazırlanmış olan İngilizce CV miz ile başvuru yapabilir miyiz ? Teşekkürler

  • abproje
   26 Şubat 2017 at 19:21
   Cevapla

   Merhaba hazırlayacağını CV Europass formatında olmalıdır.

 13. Cavid
  15 Mart 2017 at 17:32
  Cevapla

  Bir projeye cv ve motivasyon mektubumu gonderdim 1 hafta kecdi cevap gelmedi. Olumsuz cevap oldumu yani

  • abproje
   16 Mart 2017 at 09:54
   Cevapla

   Merhaba; cevap gelecektir olumlu veya olumsuz 🙂

Bir cevap bırakın